RÓŻNOŚCI życie za granicą

Co załatwić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii

Krok po kroku co załatwić po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, by się zadomowić i poczuć jak u siebie.

Przyjazd przyjazdem, ale trzeba gdzieś spać i gdzieś dojechać, coś załatwić, pracę znaleźć. Poniżej znajdziecie wszelkie wskazówki, które Wam pomogą stawiać pierwsze kroki za granicą.

  • Mieszkanie

Polecam zacząć poszukiwania już z Polski.
Zawsze korzystałam ze strony RightMove. Można znaleźć mieszkanie, pokoje. Przefiltrujesz się przez agencje lub prywatnych właścicieli. Nigdy nie zawiodłam się i serdecznie polecam wszystkim.
Kolejnym źródłem jest Gumtree. Na tym portalu ogłaszają się prywatni właściciele mieszkań chcących wynająć pokój lub cały lokal.
Niektóre agencje nieruchomości mogą wymagać referencji, by wynająć mieszkanie. Landlordzi (wynajmujący) mogą prosić o nieco wyższy depozyt niż zazwyczaj, gdy nie uda Ci się dostarczyć referencji.
Średnia cena pokoju w Glasgow to £200-250. Cena za jednopokojowe mieszkanie w mniej popularnej dzielnicy do £400. Jak chcesz mieszkać w bogatej i bardziej bezpiecznej dzielnicy wydatek może sięgać do £600 miesięcznie.
PS. Szukaj mieszkania z ogrzewaniem na gaz a nie na prąd. Bardzo ułatwi Ci to życie.

  • Media

Czyli telefon komórkowy, internety, telewizja.
Kartę sim można zamówić online, wyślą ją prosto pod drzwi. Można też przejść się do salonu komórkowego i po prostu zakupić jakąś. Najpopularniejsi operatorzy w UK to EE, Vodafone, Virgin, O2, Three, GiffGaff. EE ma najlepszy zasięg i to jest operator, z którego osobiście korzystam. Doładowuję kartę za £10 miesięcznie i mam 150min w pakiecie, nielimitowane smsy oraz 500mb internetu. Three nie ma kosztów roamingowych w większości państw świata (również w Polsce), więc warto pomyśleć nad tą opcją, gdy nie chce Ci się wymieniać kart w zależności od tego, gdzie jesteś.
Internet i telewizję można łatwo zakupić w pakiecie. Duży dostarczyciele tych usług to Sky, BTInternet, TalkTalk, Virgin Media. Od zawsze korzystam ze Sky’a. Nigdy nie zdarzyło im się, by zwolnić moją prędkość internetu, nie przerywa połączenia, dostarczają bardzo dobry router z technologią 5G oraz dekoder do telewizji. Tutaj możesz podejrzeć ofertę Sky. Niektóre telewizory mają wbudowaną funkcję Freeview. Freeview to aplikacja do darmowego oglądania brytyjskiej telewizji (w ramach TV license, które trzeba opłacać i tak). Zazwyczaj nowsze Smart TV mają tę aplikację.
Na terenie Wielkiej Brytanii jest sporo dostarczycieli polskiej telewizji, którzy oferują montaż satelity Cyfrowego Polsatu czy nc+.

  • NIN

National Insurance Number. Podstawowa i jedna z pierwszych rzeczy, które przydałoby się załatwić po przylocie do Wielkiej Brytanii.  Jak wyrobić NIN? Trzeba zadzwonić pod numer wskazany na tej stronie internetowej i przeżyć szok rozmowy po angielsku, by umówić się na spotkanie z urzędnikiem, który nada Ci ten numer. Czas oczekiwania na taką rozmowę to około 2 tygodnie, jednak może zdarzyć się, że szybciej Cię umówią. Po około 2 tygodniach od rozmowy dostaniesz list z nadanym numerem ubezpieczenia. NIE ZGUB GO. Najlepiej, żebyś sobie zapisał ten numer w paru miejscach.
Dzięki NIN pracodawca może opłacać składki na poczet Twojej przyszłej emerytury, NIN stanowi dowód, że pracowałeś w Wielkiej Brytanii i obowiązują Cię wszelkie usługi z tego tytułu (opieka zdrowotna, zasiłki). W niektórych instytucjach mogą wymagać listu z NIN jako dowód zamieszkania w UK.

  • Jak założyć konto w banku w UK

Kolejne wyzwanie dla świeżo przyjezdnych. Można spróbować założyć konto bankowe online, jednak w 90% przypadków zostaniesz poproszony o przyjście do placówki. Każdy bank wymaga innego typu dokumentów, by założyć konto. Mamy tutaj TSB, Lloyds, Barclays, Bank of England, Bank of Scotland, Santander, HSBC, Royal Bank of Scotland, Nationwide, NatWest… Gdy chciałam założyć konto w RBS to prosili mnie o list z NIN (którego wówczas nie miałam). Później w TSB poprosili o to samo. W niektórych placówkach wymagają umowy z landlordem, listu z Council Tax (dowód, że opłaca się czynsz dla gminy), rachunku za gaz, brytyjskiego prawo jazdy (polskie-europejskie prawo jazdy można wymienić na brytyjskie za około £50).
Większość kont codziennych jest darmowe, bez opłat za kartę.

  • Lekarz w Wielkiej Brytanii

Każdy rejon zamieszkania ma swoją praktykę. W tej wyszukiwarce wystarczy wpisać kod pocztowy i się dowiesz pod jaki adres powinieneś się udać, by się zapisać do lekarza. Gdy zmienisz miejsce zamieszkania musisz powtórzyć ten proces. Warto przynieść ze sobą list zaadresowany na Ciebie, mogą tego potrzebować. Po wypełnieniu formularza zostaniesz umówiony na wizytę z pielęgniarką, by przeprowadzić podstawowe badanie krwi, ciśnienia, by się dowiedzieć czy nie masz jakichś przewlekłych lub dziedzicznych chorób.
Warto wspomnieć, że w większości regionów w UK recepty na leki są realizowane za darmo. By umówić się na wizytę do lekarza należy zadzwonić do przychodni i wizyta zostanie potwierdzona. Uwaga! Lekarze brytyjscy lubią leczyć wszelkie dolegliwości paracetamolem.

  • Komunikacja miejska w UK

Co miasto to inna komunikacja. W Glasgow mam metro, kolej podmiejską, autobusy różnych dostawców (FirstBus, McGills), na które obowiązują różne bilety.
Wszystko ma tendencję do spóźniania się, jest nieco drożej i gorzej niż w Polsce pod tym względem. Warto zawsze mieć alternatywę innego dojazdu, by się nie spóźnić do pracy. Do centrum nie warto wjeżdżać samochodem – chyba, że Twój pracodawca zapewnia darmowy parking, albo gdy jesteś niesamowicie bogaty. Parking na około 9h może kosztować od £20 do £40. W Glasgow nieprzyjemnie jeździ się samochodem po centrum. Jest to labirynt uliczek jednokierunkowych, zakazów wjazdów i postojów.

To są sprawy, które powinieneś załatwiać w pierwszym tygodniu po przyjeździe do UK, by zapewnić sobie komfortowy dojazd na rozmowy kwalifikacyjne i byś miał spokojną głowę o wszelkie papierkowe roboty.

(Visited 2 810 times, 1 visits today)

You Might Also Like...

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co warto tworzyć – Blog czy YouTube? Część I

Czytać czy nie czytać? Jaka czeka nas przyszłość? Okiem twórcy, czytelnika i widza.

Zamknij