LIFESTYLE lifestyle PORADNIKI praca

Tarcza antykryzysowa i jednoosobowa działalność gospodarcza – z czego warto skorzystać

Ciężkie czasy nastały, odpowiedzią na nie jest tarcza antykryzysowa uchwalona przez rząd. Oto subiektywne wskazówki z czego warto skorzystać przez jednoosobowe działalności gospodarcze.

Zwolnienie z ZUS

Zwolnienie opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień oraz maj 2020. Jeżeli czytasz teraz artykuł to wciąż możesz zaaplikować o zwolnienie ze składek za maj 2020 wypełniając druk RDZ na stronie PUE ZUS.

Warunki jakie musisz spełnić, by otrzymać zwolnienie to:

  • Wykonywałeś pozarolniczą działalność  przed 1 kwietnia 2020 r. i opłacałeś składki wyłącznie na własne ubezpieczenia i Twój przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie przekracza kwoty 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020 r.
  • Musisz złożyć wniosek do 30 czerwca 2020.

Świadczenie postojowe

Jest to dofinansowanie z ZUS w kwocie 2080 PLN, gdy Twój przychód się zmniejszył o conajmniej 15% w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Możesz wystąpić o te świadczenie maksymalnie 3 razy, o ile Twoja sytuacja finansowa się nie poprawiła. Należy wypełnić druk RSP-D po miesiącu, w którym nastąpiło obniżenie przychodu (jeżeli w maju masz 15% mniej przychodu w porównaniu do kwietnia to powinieneś zaaplikować o postojowe w czerwcu) na stronie PUE ZUS.

Warunki jakie musisz spełnić, by otrzymać świadczenie to:

  • posiadać działalność gospodarczą założoną przed 1 kwietnia 2020,
  • świadczenie możesz otrzymać po raz kolejny, nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia postojowego.

Współfinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Jest to jednorazowa pożyczka w kwocie do 5000 PLN, którą należy przeznaczyć na koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Występuje się o nią w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania/rejestracji działalności Urzędzie Pracy, więc dokumentacja aplikacyjna może się różnić w zależności od Urzędu.

Aby uzyskać jednoznaczne odpowiedzi w zakresie aplikacji lub przyznania pożyczki, warto poszukać informacji u źródła, tj. W powiatowym urzędzie pracy, w którym wniosek zostanie złożony.

Warunki jakie musisz spełnić, by otrzymać pożyczkę to:

  • zaaplikować na stronie Urzędu Pracy,
  • istnieje możliwość niespłacania pożyczki, o ile będziesz prowadzić aktywnie działalność przez 3 miesiące od daty wpłynięcia środków na Twoje konto,
  • jeżeli nie zaaplikujesz o zawieszenie spłaty pożyczki to jej oprocentowanie w skali roku wynosi 0.05%,
  • pożyczką należy pokrywać koszty prowadzenia działalności.
(Visited 78 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poradnik, który wciąga jak kryminał: Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji – Ch. Guillebeau

Ostatnio mam fazę na słuchanie podcastów o biznesie online, na czytanie poradników o startupach i na fali mojej fascynacji w...

Zamknij