PORADNIKI praca

Jak znaleźć pracę w innym zawodzie?

Bo ile można w kółko sprzedawać/siedzieć za biurkiem?

Ten temat jest teraz mi bardzo bliski. Niedawno znalazłam pracę w innym zawodzie. Doszłam do wniosku, że mam wystarczająco duże doświadczenie w sprzedaży i że czas na zmianę. Jeżeli chcesz się dowiedzieć co robię (krok po kroku) to napisz do mnie maila.
Poniżej znajdziesz parę wskazówek, którymi się przekonałam do przedsięwzięcia kroków ku zmianie. Jak szukać pracy w innym zawodzie?

Dlaczego chcesz to zrobić?

Dlaczego chcesz zmienić swoją pracę? Czy stała się zbyt monotonna? Zmieniło się kierownictwo i nie dogadujesz się z nimi ani oni z Tobą? Czy zdałeś sobie sprawę z tego, że nie masz możliwości rozwoju w danej firmie?
Każdy ma swoje własne powody, przez które myśli o odejściu z pracy. Może, zanim rzucisz wszystko ‚w cholerę’ zastanów się czy nie da się polepszyć Twojej sytuacji? Sprawić, że zaczniesz ją lubić, patrzeć na nią z innej perspektywy? Zapraszam Cię do jednego z moich wcześniejszych wpisów o tym, jak polubić swoją pracę. Jeżeli jednak nie ma nadziei na poprawę, to czas na planowanie zmian.

Warto czy nie warto?

Robienie listy plusów i minusów jest jednym z najlepszych sposobów, by poukładać sobie w głowie ważne decyzje życiowe. Weź kartkę, narysuj kreskę na jej środku i z lewej strony wypisz plusy zmiany pracy, a z prawej minusy. Co byś zyskał zmieniając zawód? Większe pieniądze?, pracę w firmie o lepszej reputacji?, możliwość rozwoju? Co mogłoby przeszkodzić w osiągnięciu Twoich celów? Niepewność finansowa, presja znalezienia pracy, krzywe spojrzenia rodziny (bo jak tak mogłeś rzucić pracę?!)? Dzięki temu zabiegowi zobaczysz „na papierze” czy więcej jest dobrych stron czy złych Twojej decyzji. Możesz przewidzieć konsekwencje i się na nie przygotować. 

Co chcesz robić?

Czy wiesz jakiego rodzaju praca mogłaby Cię uszczęśliwić? Co lubiłeś robić, gdy byłeś mały? Jakie masz kwalifikacje i czy możesz łatwo się odnaleźć w skrajnie innych obowiązkach?
Jeżeli nie jesteś pewien kim chcesz być ani w jakim zawodzie pracować to poczytaj  na temat różnych dyscyplin. Gdy byłam na takim rozdrożu to użyłam strony internetowej (My World of Work), która pomogła mi odkryć moje silne zawodowe cechy, dodała do tego moje pasje i charakter, na koniec wyszedł dla mnie tak adekwatny wynik, że rzeczywiście teraz rozglądam się za pracą w tym kierunku, na którą ta strona mnie ukierunkowała. I co najlepsze, uśmiecham się na samą myśl o wykonywaniu tego rodzaju pracy. Spróbuj, a może odkryjesz pasję do takiej pracy, o której jeszcze nie słyszałeś (stronka jest po angielsku, ale to jest prosty angielski, więc nie powinieneś mieć większych problemów. Jeżeli znasz taki polski portal wokół pracy to, proszę, podziel się ze mną).

Jak spełnić wymagania?

Nie ukrywam, że to jest moment, w którym właśnie utknęłam. Nieraz wspominałam, że pracuję w obsłudze klienta i nie mam żadnego innego doświadczenia. Ale z Tobą może być inaczej!
Czy masz możliwość wykonywać inne obowiązki w Twojej aktualnej pracy, dzięki którym Twoje CV zostanie uzupełnione o dodatkowe doświadczenia? Np. obowiązki administracyjne w sklepie, w którym aktualnie pracujesz? Albo zajmowanie się klientami w Twoim biurze?
Istnieje sporo kursów dokształcających (również online), dzięki którym możesz poszerzyć swoje umiejętności (zajrzyj tutaj po parę propozycji tanich kursów online). Może masz znajomych, którzy znają się na czymś, w czym akurat brakuje Ci doświadczenia? Poproś ich o małą sesję edukacyjną. Ważne byś coś robił w kierunku tej pracy, o której marzysz.

Aplikuj

Gdy już uzupełniłeś swoje CV o dodatkowe umiejętności i doświadczenia pozostaje Ci tylko aplikować. Spędzaj na tym tyle czasu, ile tylko chcesz. Im więcej wysłanych CV tym większe prawdopodobieństwo zatrudnienia.
Może szef kogoś z Twojej rodziny lub znajomych szuka kogoś do pracy? W taki sposób jest chyba najłatwiej dostać pracę (oraz kosztuje to najmniej stresu). Przygotuj się na wysłanie MNÓSTWA CV zanim ktoś się odezwie. Dlatego nie poddawaj się ani nie zniechęcaj. Na szali jest Twoje szczęście i rozwój zawodowy.

A może samozatrudnienie?

Jeżeli posiadasz wyjątkowe umiejętności oraz odpowiedni kapitał to może być dobrym pomysłem. Informatycy, inżynierowie oraz ludzie o kreatywnych umiejętnościach mają największe szanse zostać freelancerami. Czy to jest tworzenie czegoś od zera (sklepy z wyrobami własnymi) lub użyczanie wiedzy, doradzanie. Wówczas to pracodawcy muszą się starać o Twoje zainteresowanie. Bycie swoim własnym szefem daje niesamowitego kopa. Każdy duży przedsiębiorca zaczynał od czegoś małego. Zainspiruj się biografiami Steve’a Jobsa, Marka Zuckeberga czy Billa Gates’a.

Jeżeli chcesz śledzić jak mi idzie zmiana pracy to napisz do mnie maila na: sawka@sawkablog.pl – chętnie się z Tobą podzielę moimi doświadczeniami!

(Visited 818 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
COOL STUFF | styczeń 2018

Zapraszam na podsumowanie moich cotygodniowych Wrapów (link do nich tu: Fanpage), czyli co sprawiało najwięcej radości w styczniu, oraz co najciekawszego...

Zamknij