lifestyle PORADNIKI RÓŻNOŚCI życie za granicą

Przeprowadzka do Polski z Wielkiej Brytanii, cz. I – załatwianie spraw w UK

Co załatwić, jakie kroki podjąć, by przeprowadzka do Polski z Wielkiej Brytanii była jak najmniej problemowa? Poniżej znajdziesz poradnik, w którym krok po kroku poznasz, co należy najpierw załatwić w UK, zanim się przeprowadzisz do Polski.

Przeprowadziłam się w roku 2017, wszystkiego musiałam się dowiedzieć sama, przed przeprowadzką. Mam nadzieję, że ten poradnik zaoszczędzi Ci trochę czasu w tym stresującym momencie.

Praca w UK

Sprawdź swoją umowę z Pracodawcą. W szczególności pod kątem okresu wypowiedzenia. Oblicz, w którym momencie będzie najkorzystniej dla Ciebie i dla pracodawcy złożyć wypowiedzenie. Nie zapomnij też uzyskać wszelkich zaległych P60, P45, oraz payslipów – bardzo przydadzą się w Polsce!

Moja rada: złóż wypowiedzenie tak wcześnie, jak tylko się da, by móc spokojnie zaplanować i przeprowadzić przeprowadzkę do Polski.

Mieszkanie w UK

Tutaj, podobnie jak z pracą – koniecznie sprawdź umowę najmu pod kątem okresu wypowiedzenia i postaraj się wypowiedzieć umowę na tyle wcześnie, na ile tylko się da. Dowiedz się, czy nie zalegasz z council taxem, z rachunkami za prąd, śmieci, itp. Jeżeli masz własne mieszkanie i hipotekę – poinformuj bank o przeprowadzce!

Job Centre

Po zakończeniu okresu wypowiedzenia u pracodawcy zarejestruj się jako osoba bezrobotna w Job Centre. Być może będzie Ci przysługiwać zasiłek do czasu wyprowadzki (więcej na tej stronie internetowej: https://www.gov.uk/browse/benefits/entitlement). Pamiętaj jednak, że nie możesz opuścić terenu Wielkiej Brytanii w czasie aplikacji o zasiłek (w ten sposób ja go straciłam, jednak dla mnie załatwienie spraw w Polsce było ważniejsze niż zapomoga), dlatego koniecznie miej to na uwadze, gdy planujesz podróże do Polski.

View this post on Instagram

Who wants to clean this mess? #movinginday

A post shared by Justyna (@justyna_sawka) on

Bank

Możesz zniszczyć swoje konta, jednak polecam powiadomić bank o przeprowadzce i podać polski adres zameldowania. Dzięki temu będziesz mieć łatwy dostęp do konta brytyjskiego, nie musisz się dodatkowo martwić o transfer pieniędzy w stresującym okresie. Będziesz też mieć przysyłane karty płatnicze pod podany adres, z których możesz korzystać w czasie zagranicznych urlopów.

Jeżeli chcesz przesłać pieniądze do Polski to bardzo polecam serwis Transferwise, który nieraz mi uratował tyłek bardzo szybkim przesyłem pieniędzy pomiędzy moimi polskimi kontami i brytyjskimi (uwaga: jeżeli klikniesz na link i zarejestrujesz się to pomożesz mi, gdyż jest to link afiliacyjny, dziękuję!)

GP (lekarz)

Poinformuj swojego lekarza lub przychodnię, od kiedy nie będziesz korzystać z ich usług. Niekiedy wysyłają oni listy z ponagleniami dotyczącymi badań, i lepiej uniknąć przypadków, gdy Twoja korespondencja trafia do nie Twoich rąk. Jeżeli korzystasz z leków na receptę to umów się do lekarza i poproś o zapasowe opakowanie, dopóki w Polsce nie zapiszesz się do lekarza.

View this post on Instagram

My life right now #movingout #glasgow #warsaw

A post shared by Justyna (@justyna_sawka) on

Pudełka

Nie korzystałam z firmy przeprowadzkowej, obliczyłam, że taniej i bezpieczniej dla moich rzeczy wyjdzie, gdy sama przeprowadzę ten proces. Pudełka możesz kupić na ebayu. Kup też taśmę do klejenia! Jeżeli zabraknie Ci pudełek to poszukaj ich na Gumtree lub w pobliskich sklepach – z pewnością je dostaniesz bez większego problemu.

Van

Wynajęłam vana z Warszawy. Zgrałam to w czasie z poszukiwaniem mieszkania – przyleciałam do Warszawy na oglądanie mieszkań, po czym wróciłam do Wielkiej Brytanii vanem. Nie jest to może wygodniejsza opcja niż firma przeprowadzkowa, jednak okazało się to super przygodą, którą do dziś wspominam!

Na rządowej stronie internetowej możesz znaleźć mnóstwo dodatkowych informacji na temat przeprowadzki z UK do PL: http://powroty.gov.pl

Jeżeli masz jakieś konkretne pytania na temat przeprowadzki z Wielkiej Brytanii do Polski – koniecznie daj znać!

(Visited 182 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Filozofia dresów, czyli „Ślepnąc od świateł” – recenzja książki

"Ślepnąc od świateł" to książka-ewenement na mojej półce. Nie kupiłam sobie tej książki. Mój partner dostał ją pod choinkę, więc...

Zamknij