PORADNIKI RÓŻNOŚCI życie za granicą

Przeprowadzka do Polski z Wielkiej Brytanii, cz. II – organizacja życia w Polsce po przeprowadzce

Co zrobić, gdy już w Wielkiej Brytanii wypowiedzenie wręczone, pudła spakowane, van czeka na podróż? Jak zorganizować życie w Polsce przy przeprowadzce z UK?

W poprzednim wpisie dowiedzieliście się co należy załatwić w UK zanim się przeniesiecie. Poniżej opiszę Wam i doradzę, najlepiej jak potrafię i na podstawie własnych doświadczeń jak urządziłam sobie życie w Polsce i na co zwrócić szczególną uwagę.

Mieszkanie

Jeszcze zanim się przeprowadziłam to zrobiłam mały research, nt.: w jakim polskim mieście najlepiej będzie mi się żyło?, gdzie najszybciej znajdę pracę?, jakie są koszty w porównaniu do zarobków? Tak przygotowana wybrałam Warszawę. Nie czekając od razu rozpoczęłam poszukiwania mieszkania przez internet oraz pracy na poniższych portalach:

http://otodom.pl

http://olx.pl

http://pracuj.pl

http://interviewme.pl

Wysłałam niezliczoną ilość CV, przeszłam kursy online przygotowujące do pracy w Polsce, na takich stanowiskach, do których aspirowałam. Przygotowałam listę mieszkań, które chcę obejrzeć będąc w Polsce (musiałam się zmieścić w ciągu jednego dnia – udało się!).

Tak przygotowana, już przy samej przeprowadzce miałam pracę oraz mieszkanie. Nie było tak źle!

Urząd Pracy

Jeżeli nie planujesz od razu znaleźć pracy po przeprowadzce to koniecznie udaj się do pobliskiego Urzędu Pracy, by zarejestrować się jako osoba bezrobotna – da Ci do darmowe ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu możesz korzystać z publicznej służby zdrowia za darmo.

Przychodnia

Gdy w Urzędzie już sprawy załatwione znajdź przychodnię, do której się zapiszesz. Zawsze warto być przygotowanym na wypadek choroby.

View this post on Instagram

Super fun! #scooter #warsaw #sunny

A post shared by Justyna (@justyna_sawka) on

Praca

Warunki pracy w Polsce różnią się od tych w Wielkiej Brytanii. Zanim rozpoczniesz poszukiwania zorientuj się na jakich zasadach możesz być zatrudniony/a:

  • Umowa o pracę,
  • Umowa zlecenie,
  • B2B,
  • w wyjątkowych przypadkach: umowa o dzieło.

Przy aplikowaniu koniecznie sprawdź jakie benefity pozapłacowe są oferowane. W Warszawie standardem jest conajmniej: multisport oraz prywatna opieka medyczna. Poczytaj na glassdoor opinie o danym pracodawcy. Jeżeli widzisz, że brakuje Ci jakichś kwalifikacji to rozważ zakup kursu online (są tanie i robisz je we własnym czasie), dużo znajdziesz na Grouponie. Jeżeli jesteś zarejestrowany/a w Urzędzie Pracy, to sprawdź czy na miejscu nie oferują dotacji do kursów lub darmowych kursów.

Po takim przygotowaniu Polska stoi przed Tobą otworem. Powodzenia!

(Visited 191 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przeprowadzka do Polski z Wielkiej Brytanii, cz. I – załatwianie spraw w UK

Co załatwić, jakie kroki podjąć, by przeprowadzka do Polski z Wielkiej Brytanii była jak najmniej problemowa? Poniżej znajdziesz poradnik, w...

Zamknij