felietony opinie RÓŻNOŚCI życie

Jak sobie poradzić ze zmartwieniami? Najpopularniejsze zmartwienia młodych ludzi

Jak poradzić sobie ze swoimi zmartwieniami. Jak je rozwiązać? W jaki sposób można oswoić swoje zmartwienia?

Brak oszczędności, kariera, zdrowie… – to są jedne z najczęściej wymienianych rzeczy przez młodych ludzi, zapytanych o to, czym się martwią.
Nie ukrywam, że to jest też na szczycie mojej listy. Jednak po jakimś czasie, udało mi się wypracować sposoby, dzięki którym mniej się martwię w codziennym życiu.

Oto, jak można poradzić sobie ze swoimi codziennymi zmartwieniami.

BRAK OSZCZĘDNOŚCI

Moje osobiste zmartwienie nr 1. Jestem materialistką. Jestem realistką. Wiem, że bez pieniędzy daleko nie zajadę, wiem, że pieniądze (przynajmniej dla mnie) dają radość, przyjemności, szczęście.

Do niedawna musiałam się „zadłużać” u braci czy mojego partnera na swoje zachcianki (których, niestety, mam wiele, a moja silna wola jest nadzwyczaj słaba, jeżeli chodzi o zakupy). Domyślam się, że możesz mieć podobnie.

Dlatego postanowiłam się wyedukować w kwestii pieniędzy i ich użytkowania, dzięki temu dzisiaj mam całkiem niezłą „poduszkę bezpieczeństwa”, mam lepszą pracę, mogę sobie pozwolić na większy zakup od czasu do czasu.

Polecam czytanie blogów specjalistycznych w temacie pieniędzy. Absolutnym hitem jest dla mnie blog http://jakoszczedzacpieniadze.pl

Jest to prawdziwa studnia bez dna, jeżeli poszukujesz wiedzy o oszczędzaniu. Autor pokazuje jak oszczędzać małe kwoty na codziennych wydatkach, jak tanio kupić mieszkanie, jak odpowiedzialnie używać lokat w banku. Dla początkujących ten blog jest lekturą obowiązkową.

Możesz, podobnie jak ja, wypracować sobie matematyczny system oszczędzania (spokojnie, jest bardzo prosty!):

https://www.youtube.com/watch?v=La-zDRXUf64

Polega on na procentowym przeznaczaniu danych kwot na:

  • codziennie wydatki,
  • oszczędności,
  • przyjemności.

Jak łatwo oszczędzać pieniądze? Sposoby bez Excela i bez kalkulatora

Możesz zacząć spisywać swoje wydatki, by wyłapać zbędne rzeczy.

Możesz też wyznaczyć sobie dalekosiężny cel, na który z chęcią będziesz oszczędzać (wczasy, samochód, kawalerka, konsola…).

TERRORYZM

Planowanie wyjazdu zagranicznego w tych czasach to prawdziwa ruletka. W mediach non stop nam donoszą o coraz to nowszej próbie ataku terrorystycznego.

A więc jak poradzić sobie ze wszechobecnym strachem przed terrorystami? Musisz zdać sobie sprawę, że co ma być to będzie – niech to będzie Twoja technika uspokojenia pierwszego, największego strachu. Następnym krokiem może być sprawdzenie na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które kraje są najbardziej zagrożone terroryzmem.

Pamiętaj też, że nie tylko Ty obawiasz się ataku, władze krajów stawiają służby w najwyższej gotowości, by zapewnić bezpieczeństwo. Przypomnij sobie, ile zamachów zniweczono, poprzez akcje służb!

Miej się też na baczności. Gdy zauważysz coś skrajnie podejrzanego, nie wahaj się wezwać pomoc.

Wszystko będzie dobrze, baw się dobrze na urlopie! Zamartwianie się zostaw ludziom odpowiedzialnym za Twoje bezpieczeństwo.

BRAK PEWNOŚCI SIEBIE

Gdy przeglądasz Facebooka i Instagram to widzisz „idealnie” wykreowane życie swoich znajomych i ich znajomych, i chcąc czy nie chcąc porównujesz swoje, zdawać by się mogło, nudne życie z ich „wieczną imprezą”.

Pamiętaj proszę, że to tylko zdjęcia. Nie wiesz co się za nimi kryje, więc nie martw się na zapas. Gdybyś przedstawiał swoje życie na fotografiach, to też umieszczałbyś najlepsze najważniejsze wydarzenia na nich. Nikt przecież nie chce oglądać nieszczęścia, biedy, brzydoty.

Wstydzisz się swojego ciała? Zauważ jak dobrą pracę ono dla Ciebie wykonuje! Jak skomplikowane procesy w nim zachodzą, byś czuł się zdrowy. Ciało nie jest Twoim wrogiem. Przekonywałam Cię o tym już nieco wcześniej:

Jak nabrać pewności siebie

KARIERA

Tutaj wszystko jest w Twoich rękach. Trzeba znaleźć tylko trochę czasu i chęci, a rozwiniesz się i osiągniesz podwyżkę lub awans (lub zmianę pracy).

Na początku zastanów się, jakich narzędzi, umiejętności potrzebujesz by zdobyć podwyżkę lub awans. Porozmawiaj z managerem, powiedz, czego oczekujesz, jakie masz plany, sprawdź czy masz szanse na to, o co prosisz. Jeżeli manager kiwa głową i czujesz, że to jest walka z wiatrakami, wówczas zastanów się nad zmianą pracy (tak się stało w moim wypadku!).

Zacznij swój rozwój nad zrobieniem kursu podwyższającego Twoje umiejętności. To pokaże, że masz chęci do nauki i że wiesz, że bez pracy nie ma kołaczy, więc chętnie podejmujesz się dodatkowego zajęcia, dzięki któremu Ty i Twój pracodawca zyskacie (w lepszej jakości pracy i większej wiedzy).

Wykazuj inicjatywę w pracy. Zgłaszaj się do zadań spoza Twojego spisu obowiązków (oczywiście, o ile one na tym nie ucierpią).

Nie masz czasu ani pieniędzy na kursy? W internecie znajdziesz mnóstwo darmowych treści, które poszerzą Twoje horyzonty. Możesz w pracy błyszczeć nie tylko fachem, ale też wiedzą ogólną o świecie i ciekawostkami. Moim ulubionym serwisem jest TED.

A może robisz coś niezwykłego po pracy? Jeżeli nie znalazłeś jeszcze swojej pasji, wówczas skup się na tym. Człowiek z zajmującym hobby, może łatwo zacząć na nim zarabiać, albo wyróżniać się ciekawym zajęciem na tle innych – przypomnij sobie, jak chętnie słuchasz osoby, która z pasją opowiada o tym co robi po pracy – każdy uwielbia słuchać i opowiadać o rzeczach, które kocha. Nie musisz być od razu Leonardo da Vinci – nawet jeżeli jesteś Pochłaniaczem Gier lub Seriali to już jest coś!

ZDROWIE

Ah, jak bardzo nie doceniałam odetkanego nosa, dopóki mi się on nie zatkał!

Znalezione obrazy dla zapytania blocked nose meme

Założę się, że masz całkiem podobnie. Niestety, tak to jest ze zdrowiem, że dopóki nic nie dolega to się nie zwraca na nie uwagi.

A więc stało się. Jakoś nie czujesz się najlepiej i zacząłeś się martwić czy wszystko jest ok. Zacznijmy od znalezienia najbardziej oczywistych przyczyn takiego stanu (bez uciekania się do doktora na początek, o ile nie czujesz, że jest naprawdę źle). Czy boli Cię brzuch co wieczór i rano, przed pracą? Czy nie masz problemów ze snem w nocy? Zdrowie może popsuć najzwyczajniejsze wypalenie zawodowe lub zmęczenie.

Jak polubić swoją pracę?

Istnieje sporo sposobów na uspokojenie nerwów i zmotywowanie się:

  • znajdź czas dla siebie i dla swoich przyjemności – pamiętaj, że równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym jest niezbędna dla zdrowia własnego oraz miłego pożycia z otoczeniem. Odpoczynek niech będzie Twoim codziennym rytuałem.
  • bądź asertywny – „nie, dzisiaj nie zostanę po godzinach”. Przykro mi, ale mam za dużo obowiązków i nie mogę już wziąć nic więcej na siebie”. „Przepraszam, nie dam rady dziś z Wami wyjść na piwo, muszę odpocząć” – widzisz – to nie jest takie trudne. Szanuj siebie i swój czas.
  • tryb offline – przełącz się raz i zauważ, ile czasu wolnego dostaniesz. Social media są okropnymi pożeraczami czasu, energii, motywacji. Przełączaj się na tryb offline od czasu do czasu, by odpocząć przy swoim hobby.
  • multitasking – już o tym pisałam jak okropne to to jest. Ktoś nam wbił do głowy, że dzięki multitaskingowi możemy więcej, mocniej, wyżej – to działa chyba tylko w przypadku robotów. Nie rób multitaskingu, proszę. Podziękuj później 🙂

Dlaczego nie możesz się skupić? Czego unikać by być bardziej efektywnym w pracy

  • dobre jedzenie – dobrze wiem jak łatwo jest się zgubić w przepisach kulinarnych, jak zdecydować co jest właśnie tym „dobrym jedzeniem”, które sprawi, że będziesz piękny, młody, pełen sił. Dlatego polecam, nie cudować, nie wydawać fortuny na dietetyków. W moim przypadku bardzo się sprawdza zasada 5x dziennie warzywa i owoce – od razu lepiej się czuję. Gdy nie masz czasu na gotowanie, wówczas polecam wypróbowanie diety pudełkowej. FitKalorie, to jedna z tańszych i smaczniejszych, które wypróbowałam do tej pory!
  • regularne badania – niech Twoim corocznym rytuałem stanie się wyprawa do lekarza na zrobienie podstawowych badań. Dzięki nim dowiesz się, których minerałów lub witamin brakuje Ci, czy nie powinieneś zadbać o swoje zdrowie w inny sposób. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

(Visited 205 times, 1 visits today)

You Might Also Like...

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak znaleźć pracę w innym zawodzie?

Bo ile można w kółko sprzedawać/siedzieć za biurkiem?

Zamknij