książki RECENZJE

Książka, która ma obrzydliwe zakończenie – Ludzie na drzewach, Hanya Yanagihara – recenzja

Trochę czasu mi zajęło, zanim po świetnym „Małym Życiu” zdecydowałam się na powrót do twórczości p. Yanagihgary – wiadomo, że to ta Pierwsza Książka jest zazwyczaj najlepsza.

„Ludzie na drzewach” jest napisane w formie wspomnień laureata nagrody Nobla, z jego podróży do najdzikszej krainy, w której stopa cywilizowanego człowieka nie zawitała, do czasu odkrycia naszego bohatera.

Fabuła

Poznajemy losy Nortona, od czasów jego dzieciństwa, poprzez studia, aż do momentu tajemniczego zniknięcia po ukazaniu się opublikowanych przez jego współpracownika wspomnień, które śledzimy przez karty książki. Norton chcąc uciec od monotonii, zgadza się na podróż naukową (będzie lekarzem w trakcie tej ekspedycji) do nieznanej cywilizacji Wyspy Ivu’ivu, o której chodzą tajemnicze legendy (ogromne dziki, żółwie, nieśmiertelni ludzie).
Norton w trakcie wyprawy poznaje zwyczaje tamtejszego plemiona i odkrywa dlaczego niektórzy członkowie tego ludu żyją po 200-300 lat. Publikując wyniki swoich badań naukowych sprowadza tragedię na Wyspę, wszyscy się od niego odwracają a on podświadomie starając się zadośćuczynić zagładzie Ivu’ivu, „ratuje” dzieci stamtąd poprzez liczne adopcje.

Ocena

Główny bohater nie budzi sympatii, jest arogancki, bez empatii i rządzi się sobie tylko znaną logiką. Pomimo tego, książkę czyta się z zaciekawieniem, a bogate opisy przyrody Wyspy wzbudzają tęsknotę za odwiedzeniem podobnego miejsca. Zakończenie książki (te pierwsze), jest dosyć satysfakcjonujące, jednak jak się dojdzie do drugiego epilogu, wówczas wszelka nasza wiara w  bohatera zostaje ostatecznie zdeptana.

Jeszcze nie spotkałam się z tak nietypową książką, jeżeli chodzi o styl, opisy przyrody i zwrot akcji.

Ocena: 3.9/5

Książkę możesz kupić klikając w ten tekst.

(Visited 295 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Hotel Mercure Kasprowy

Ostatnio zniknęłam na 4 dni z Internetów tak daleko na Południe Polski jak tylko było najwygodniej - Zakopane. Jeżeli przeglądasz...

Zamknij