Polska jesień a szkocka jesień


felietony, LIFESTYLE, życie za granicą / czwartek, Październik 27th, 2016

To dwa różne żywioły.

Z czym kojarzy Ci się jesień? Dla mnie to Wszystkich Świętych, ozdoby świąteczne (bo sklepy z jakiegoś powodu lubią Mikołaja już od końca października), smutek, ciemność, koc, herbata, książki. Tak było do niedawna. Odkąd przeprowadziłam się do Glasgow w Wielkiej Brytanii moje poglądy na jesień zupełnie się zmieniły.

tree-99852_1920

Polska jesień:

Żółto-czerwone liście na drzewach, piękne kolory, babie lato, aż chce się spacerować.

trees-336682_1280

Szkocka jesień:

Jednego dnia drzewa są zielone, następnego są gołe. Liście zniknęły. Nie ma nic. Umarło przez noc.

532_min

Polska:

Zbieranie kasztanów i żołędzi. Piękne zdjęcia ze spacerów. I ta jarzębina! Ile pięknych stroików na stół można sklecić!

umbrella-801918_1920

Szkocja:

Akurat. Jedyne co możesz pozbierać w parku to porzucone parasolki. Z nich też stroik może wyjść na przedpokój. Martwa natura.

bench-forest-trees-path

Polska:

I te rodzinne spacery niedzielne. Gdy lekki wietrzyk ochładza Cię, bo wciąż jest dosyć ciepło. I czujesz, że żyjesz, że natura idzie spać, ale niedługo się zazieleni. I jest Ci lekko na duchu, planujesz wieczór z kawą i książką.

stocksnap_4tdvbspssn

Szkocja:

Musisz mieć trening sportów wyczynowych, by wyjść na spacer. Wiatr wieje 20 mil/h (około 35km/h), leje deszcz prosto w twarz. Chcesz jak najszybciej dojść do domu lub schować się pod łóżkiem, by nie widzieć tej katastrofy. Lub obserwować ludzi zmagających się z żywiołem i cieszyć się, że dzisiaj jest Ci sucho.
Gdy wracasz przewiany i przemoczony to jedyne co chcesz to napić się alkoholu, w wannie, a później w łóżku.

leaves-731150_1920

Polska:

Jest tak przyjemnie, że chętnie chodzisz do pracy piechotą lub jeździsz rowerem. Nawet jak autobus się trochę spóźnia to nic takiego, więcej świeżego powietrza, a ono pachnie tak cudownie! Tak jesiennie! I słońce świeci!

rain-stoppers-1461288_1920

Szkocja:

Komunikacja miejska nie działa. Nie ma pociągów. Jest panika i chaos. Taksówki są rozrywane, więc trzeba czekać na swoją z pół godziny. Dojście do pracy piechotą grozi zapaleniem płuc. Więc, ostatecznie, dzwonisz, że jesteś chory i obserwujesz żywioł spod kołdry. Zapomniałeś co to jest słońce.

park-731504_1920

Polska:

Gdyby w Polsce działy się jesienią takie rzeczy jak w Szkocji to pewnie nikt nie chciałby wychodzić z domu. Albo ubrałby się odpowiednio ciepło.

lake-828822_1920

Szkocja:

W Szkocji na taką pogodę mówią:
– ‚Feels like summer’
– ‚What a lovely day’
– ‚It’s roasting here’

I wychodzą na zewnątrz w koszulce z krótkim rękawem.

Tak to wygląda. Trzeba być naprawdę przygotowanym na przetrwanie jesienią w Wielkiej Brytanii. Teraz zakładam kalosze, i kurtkę narciarską, staram się dotrzeć do pracy. Życzcie mi powodzenia (bojęsię).

(Visited 55 times, 1 visits today)