PORADNIKI praca

Jak znaleźć pracę? (co robić, gdy straciłeś pracę)

Niestety to zdarza się nawet najlepszym. Postaram się pocieszyć Cię, zmotywować oraz przekazać wskazówki, dzięki którym sama znalazłam pracę.

Przede wszystkim spójrz na to jak na okazję. Być może teraz utrata twojej pracy jest przyczynkiem do czegoś bardzo dobrego. Załóżmy, że teraz masz bardzo bardzo dużo czasu. Wykorzystaj go nie po to, żeby załamywać się, ale po to żeby zaplanować co dalej. To może być bardzo motywujący okres w Twoim życiu i możesz naprawdę bardzo dużo zrobić.

CO CHCĘ ROBIĆ W ŻYCIU

Zacznij od zastanowienia się jaką pracę chciałbyś podjąć, jakie zajęcia lubisz robić – niekoniecznie związane z Twoim zawodem. Prywatnie, co bardzo dużo sprawia Ci przyjemności? Kim chciałeś być, gdy byłeś mały? Co Cię interesuje? Wypisz odpowiedzi na te pytania i zastanów się do jakiego zawodu to może pasować? Czy jest blisko tego, który dotychczas wykonywałeś?

ŻYCIE TO NIE TYLKO PRACA

Teraz czas na przyjemności! Na pewno pracowałeś przez dłuższy czas i chcesz teraz po prostu odpocząć. Niech to nie będzie czas na przejmowanie się! Zachęcam Cię żebyś poświęcił co najmniej jeden miesiąc na przyjemności. Żebyś robił to, co Ci sprawia radość. To czas na regenarcję, dzięki której ze zdwojoną siłą przejdziesz do pracy nad szukaniem nowego zatrudnienia.

ALE PRACA POPŁACA

Gdy będziesz już gotowy i zmotywowany to możesz lecieć dalej z planem znalezienia pracy. Jeżeli postanowiłeś zmienić zawód, wówczas dobrym pomysłem może być przekształcenie się (kursy). Zacznij od przeglądania ofert pracy dokładnie w tych pozycjach, które wydają Ci się interesujące. Dzięki temu dowiesz się jakich umiejętności potrzebują pracodawcy i będziesz wiedział na jakie kursy warto się wybrać. Możesz się dużo nauczyć bardzo krótkim czasie i przy bardzo małych kosztach, nawet niekiedy za darmo. Urzędy Pracy bardziej niż często oferują darmowe kursy. Na stronie internetowej Groupon znajdziesz mnóstwo bardzo ciekawych kursów w cenie do 100 PLN. Sama skorzystałam z paru z nich zanim dostałam ofertę pracy w Warszawie.
Zastanów się, czy nie możesz przekuć swoich talentów na własny biznes i pracę z domu (np.: sprzedając opowiadania, zdjęcia, obrazy, muzykę). Technologie pozwalają bardzo łatwo na założenie bloga lub prowadzenia kanału na YouTube.

I ZNÓW DO ROBOTY…

Już wiesz w jakim zawodzie postanowiłeś szukać pracy i uzyskałeś certyfikaty z ukończonych kursów? Teraz czas na cierpliwość i naładowany telefon oraz czajenie się w pobliżu komputera. Zachęcam do zapisania się do grup na Facebooku, które pomagają w znalezieniu pracy („Praca w Startupach”, „Praca w kadrach”, itp.), na pracuj.pl jest mnóstwo ofert. Bardzo często na stronach internetowych firm są zakładki „Kariera” i oferty pracy, których nigdzie indziej nie mógłbyś znaleźć (polecam zrobić listę firm, w których chciałbyś pracować i przejrzeć ich działy związane z karierą). Nie zapominaj o LinkedIn! Upewnij się, że wpisałeś tam swoje ukończone kursy i zaktualizowałeś słowa kluczowe, dzięki którym rekruterzy mogą Cię łatwiej znaleźć.
Gdy szukałam pracy wysyłałam dziennie 50 CV i co najmniej 2 razy w tygodniu otrzymywałam telefon z zaproszeniem na rekrutację.

Proszę, daj znać jak poszło Ci, lub gdy chcesz porozmawiać na ten temat! A może chcesz się polecić swoją historią?

(Visited 201 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak sprawić, by poniedziałki były przyjemniejsze

Gdy w poniedziałek rano chciałbyś prędzej umrzeć (albo pójść na „L4" (teraz to już ZUS ZLA)) niż wstać do pracy...

Zamknij