PORADNIKI praca

Jak sprawić by dzień w pracy szybciej mijał?

Czyli co zrobić gdy w pracy się nie chce, a trzeba

Jak się zmotywować, by osiągnąć swoje cele? By nie zrezygnować z zadania po 5 minutach? Jak utrzymać skupienie na danej czynności? Jak się przekupić by zrobić to, co trzeba zrobić? Oto moje sztuczki i pomysły.

„Jeszcze minutka…”

Działa w obie strony. Łatwo przekonuje do pozostania w łóżku z rana, do obejrzenia kolejnego odcinka serialu. Ale też potrafi sprawić, że poświęcimy te parę chwil więcej na zakończenie danego zadania. Wyobraź sobie, że „jeszcze przez minutkę” popracujesz nad danym obowiązkiem. Dzięki temu uda Ci się zmniejszyć listę rzeczy do zrobienia i będziesz czuć satysfakcję oraz dumę, że udało Ci się skończyć to, co zacząłeś.

Poruszaj się, zmień środowisko

Dla mnie pisanie bloga czy produkowanie filmików w tym samym miejscu staje się demotywujące. Dlatego lubię wziąć laptopa ze sobą i tworzyć w innych miejscach, za każdym razem. Zmiana otoczenia pracy sprawia, że się myśli w nieco inny sposób – bardziej twórczy. Jeżeli nie masz możliwości przenieść się w inne miejsce ze swoją pracą to poruszaj się przez chwilę. To będzie namiastka zmiany środowiska i też wpłynie dobroczynnie na Twoją kreatywność.

 

Rozpracuj hierarchię

Od najtrudniejszego, najważniejszego obowiązku do najłatwiejszego. Nie ma co odkładać najcięższego na koniec. Jak się uporasz z tym, co sprawia Ci największy problem to kolejne zadania przyjdą Ci z łatwością.
Pracuję w obsłudze klienta, więc moja praca jest bardzo jednostajna, lecz taką hierarchię stosuję w domu. Najpierw obowiązki (mycie toalety, bleee), a później przyjemności (Xbox, taaak). Mam niesamowitą satysfakcję z posprzątanego domu i wynagradzam się czytaniem lub graniem.

Planuj

Listy zadań są nieodzowne w tym wypadku. Pomagają uporządkować rzeczywistość, przedstawiają zadania do wykonania, sprawiają, że masz przejrzysty plan dnia i życia. Łatwo jest się pogubić, zniechęcić bez odpowiedniej organizacji. Gdy zastosujesz system list zadaniowych to będziesz mieć wszystko czarno na białym zaplanowane.
Gdy dopada mnie brak motywacji jedno spojrzenie na listę pomaga mi powrócić do pracy. Każdy lubi odhaczać wykonane zadania i widzieć jaki dobry jest w organizacji.

Flatlay of feminine and girly workspace

Zainspiruj się

Jeżeli listy zadań uważasz za stratę czasu i potrzebujesz natychmiastowego kopa, by coś zrobić, to poszukaj inspiracji w świecie zewnętrznym. Dla mnie to jest czytanie lub słuchanie muzyki. Rozmowa z innymi też niezwykle motywuje.
Potrzebujesz pomocy w znalezieniu inspiracji? Zapraszam tu: gdzie znaleźć wenę twórczą?

Posłuchaj muzyki

Muzyka zawsze pomagała mi w nauce. Teraz nie wyobrażam sobie blogowania bez niej. Po prostu nie dam rady nic zrobić bez słuchania muzyki. Odkąd dostałam bezprzewodowe słuchawki to się nie rozstaję z nimi. Czy to jest gotowanie, komunikacja miejska, pisanie czy nawet czytanie. Nic tak nie motywuje jak dobra, energiczna piosenka.

Co chcesz osiągnąć?

Przypomnij sobie dlaczego to robisz, jakie masz cele. Czy to co robisz możesz zrobić w inny sposób – łatwiejszy dla Ciebie? Gdy uświadomisz sobie DLACZEGO pracujesz (dla pieniędzy? By móc kupować luksusowe dobra? Czy dla poczucia obowiązku?) chętniej będziesz wykonywać swoją pracę. Może to Cię też zmotywować do zmiany stylu pracy lub nawet pracy samej w sobie. W obu wypadkach wystąpi pożądany efekt – chęć do zrobienia czegoś.

Perfekcjonizm wrzuć do kosza

Nikt nie jest idealny, Ty też nie musisz taki być. Nie musisz też dbać o wszelkie najmniejsze szczegóły – to strata czasu i wzrost frustracji. Pozwolenie sobie na małe błędy, na bycie trochę niedokładnym przyniesie Ci niesamowitą ulgę. Spojrzysz na swoje obowiązki z innej strony i z nową energią zaczniesz je wykonywać.

Odpoczywaj (nawet przez chwilkę)

Gdy czujesz, że krążysz w miejscu daj sobie moment na odpoczynek. Poruszaj się po swoim miejscu pracy, zrób 5 minutową przerwę na złapanie oddechu. Nie warto jest się przepracowywać, może to doprowadzić do wypalenia się.
Rób wszystko we własnym tempie, tak żebyś się czuł komfortowo.

A więc, do pracy!

(Visited 3 051 times, 9 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak sobie poradzić ze zmartwieniami? Najpopularniejsze zmartwienia młodych ludzi

Jak poradzić sobie ze swoimi zmartwieniami. Jak je rozwiązać? W jaki sposób można oswoić swoje zmartwienia?

Zamknij