Jak się żyje w Wielkiej Brytanii


LIFESTYLE, życie za granicą / niedziela, Październik 23rd, 2016

Czy warto tu wyjechać? Czy są duże różnice w porównaniu z Polską? Czy dobrze się żyje w Wielkiej Brytanii?

Transport

cars-691144_1280

Ruch jest lewostronny. Trzeba patrzeć najpierw w prawo, później w lewo. Na początku jest to bardzo frustrujące. Do autobusów się macha, by się zatrzymały i naciska się przycisk „Stop”, by się zatrzymały. Samochody mają kierownice nie z tej strony, co trzeba.
Wszystko jest przejrzyste. Jak tu się przyjeżdża to łatwo się połapać w rozkładach, w zasadach. Nawet zakup samochodu nie jest skomplikowany. A i samochody są tanie. Bilety na transport miejski są w rozsądnych cenach (mój miesięczny w obrębie Glasgow kosztuje £30 miesięcznie).

Koszty

brexit_2

Są niewielkie w porównaniu do zarobków. Spokojnie można zaoszczędzić pieniądze po opłaceniu wszystkich rachunków i zrobieniu wszystkich zakupów. Siła nabywcza funta jest wciąż mocna (ale spada przez Brexit, wszystko powoli drożeje). Nawet zarabiając najniższą krajową (pracując na pełen etat) na wszystko wystarcza. No i można ubiegać się o zasiłek, jeżeli zarabia się za mało. Do £11000 rocznie nie ma podatku dochodowego.

Znajomi

wood-692411_1280

Jeżeli porozumiewasz się po angielsku na poziomie komunikatywnym to bardzo łatwo będzie Ci tu znaleźć znajomych. Brytyjczycy są bardzo przyjaźni i otwarci. Zawsze chętnie pomogą i zaproszą na imprezę lub na wyjście od pubu. Taka ich kultura tu jest. Często dostaję zaproszenia na wspólne kolacje na mieście czy wyjścia do kina lub na drinki po pracy. Najlepsza rzecz w mojej pracy to pracownicy. Naprawdę się do nich przywiązałam i uwielbiam z nimi rozmawiać.

Religia

church-569344_1920

To nie jest kraj katolicki. Nie ma tutaj 3 kościołów na dzielnicę. Jest zaledwie parę na 500 000 ludzi mieszkających w danym mieście. Dla Brytyjczyków religia to taka ciekawostka. Wśród moich znajomych jestem jedyną Katoliczką. Słuchając, jakie zasady panują w tej religii są mile zaciekawieni, ale nie na tyle by na poważnie rozważać bycie religijnym. U nich Boże Narodzenie to tylko prezenty (jeden dzień, 25.12) jest wolny od pracy, a później trzeba wracać do rzeczywistości. Wielkanoc to szukanie jajek i przyjęcia – nic związanego z Kościołem.
Można znaleźć parę polskich parafii na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie odbywają się polskie Msze Święte.

Obsługa klienta

photo-1447430617419-95715602278e

Brytyjczycy podchodzą do niej bardzo poważnie. Klient musi być zadowolony i już. Sprzedaż nie jest aż tak ważna. Tutaj zrobią wszystko, co w ich mocy by pomóc Ci. Nie przywitają Cię pogardliwym spojrzeniem ani ignorancją. O obsłudze klienta napisałam oddzielny post tutaj: http://sawkablog.pl/jak-byc-dobrym-sprzedawca/ .

Jedzenie

food-lunch-meal-eat

Niezdrowe. Tłuste. Zawsze na głębokim tłuszczu. Byle jakie. Wielka Brytania to kraina steków, hamburgerów i ryby z frytkami. Zdarzają się też perełki jak gulasz irlandzki, czy „Shepherd’s Pie”. Na każdej ulicy jest kawiarnia (Starbucks, Costa, Cafe Nero lub mała kawiarenka brytyjska), ciastkarnia. Na co drugiej ulicy smażalnia ryb, pizzeria, McDonalds, Burger King czy KFC.
Na dobre restauracje trzeba się wykosztować. Średnio £40 za obiad na dwie osoby z deserem.

Edukacja

stocksnap_1ye1llnxgb

W Wielkiej Brytanii za studia trzeba płacić (oprócz Szkocji). Dlatego większość osób kończy naukę na poziomie liceum. Brytyjczycy są bardzo przedsiębiorczy. Spora ich część to właściciele własnych firm i biznesów. Bardzo dobrze na tym wychodzą i są świetni w tym, co robią.
Poziom nauczania nie jest za wysoki. Jest bardziej nastawiony na zajęcia praktyczne niż teoretyczne. Studenci wykonują projekty grupowo (by budować umiejętność pracy w grupie) i są za to oceniani. Mają mnóstwo wsparcia przy nauce oraz dużo zniżek w prawie każdym sklepie (w tym w Amazon i Apple).

Opieka zdrowotna

stocksnap_raw1rlrtm7

Lekarze są łatwo dostępni, jednak co do ich poziomu wiedzy to można mieć wątpliwości. Kiedyś lekarka przy mnie googlowała moje symptomy. Od tamtej pory staram się szukać prywatnej opieki zdrowotnej.
W Szkocji i Irlandii Płn. recepty są realizowane za darmo. W Anglii chyba do £7 trzeba płacić, jak lek kosztuje więcej to będzie też gratisowo.

 

(Visited 25 times, 1 visits today)