PORADNIKI praca

Jak polubić swoją pracę?

Co zrobić, gdy nie lubisz lub nienawidzisz swojej pracy, jednak nie masz możliwości, by ją zmienić? Oto mały poradnik jak polubić swoją pracę.

Jak czuć się osobą szczęśliwszą w poniedziałkowy poranek? Na te pytanie stara się odpowiedzieć większość dorosłych. Każdy chciałby robić to co lubi, jednak nie każdy ma taką możliwość. W tym wypadku trzeba się jakoś motywować, zaciskać zęby i iść do pracy, dzięki której możesz opłacić rachunki i zapewnić sobie byt. Jak sprawić by to nie było tak bolesne?

tools-690038_1280

Rób jedną rzecz, którą lubisz – o poranku

Wstawanie o 5 czy 6 rano jest mało ekscytujące. Można to polubić. Pewnie kręcisz właśnie głową i myślisz sobie, że jestem szalona.
W czasach studenckich byłam nocnym markiem. Moja pora spania zaczynała się o 3 rano, a wstawałam o 13 w dzień. Odkąd pracuję to nie mam aż tak dobrze. Musiałam się nauczyć pobudki o świcie (niekiedy nawet o 4 rano). To co uwielbiam w porankach to cisza. Dzięki temu wydaje mi się, że wolniej płynie czas. Wszystko robię dokładniej, skupiam się tylko na jednej czynności (inaczej nie mogę, o 4 rano działam jak zombie). Wypracowałam swoją poranną rutynę. I zawsze staram się wpleść w nią odrobinę rozrywki. Może to być pyszne śniadanie, które zjem oglądając YouTube’a. Czasami poczytam sobie jakieś babskie czasopismo. Jak mam więcej czasu to usiądę przy książce. A jak mam naprawdę duży zapas czasu to ucinam sobie drzemkę i czuję się po niej jak nowonarodzona i chętniej wychodzę do pracy (w pełni przygotowana, bez biegu i pośpiechu, dlatego wstaję wcześniej).
Poszukaj jakiejś małej przyjemności, na którą będziesz się cieszył, dzięki której chętniej wstaniesz o poranku.
PS. W moich planach jest przestawienie się na poranne ćwiczenia. Dam znać czy się udało.

968_min

Rozmawiaj z innymi o swojej pracy

Zazwyczaj, gdy ktoś Cię pyta co robisz zawodowo to starasz się przedstawić swoją pracę w jak najlepszym świetle. Pewnie opowiadasz o niej z zapałem, mówisz o dobrych rzeczach, które Cię tam cieszą. Im częściej będziesz rozmawiał z innymi o swojej pracy, tym częściej będziesz o niej myślał w lepszym świetle.
Warto jest też podpytywać swoich kolegów z pracy co oni w niej lubią. Dzięki temu będziesz mógł spojrzeć na swoje obowiązki z innej perspektywy i może odkryjesz, że Twoja praca to jest fajna praca, tylko tego wcześniej nie zauważałeś.
Niekiedy tak robię, gdy chcę się zmotywować. Najlepsza rzecz jaką usłyszałam od koleżanki z pracy, że ona ceni sobie bezpieczeństwo i pewność, jaką nasz pracodawca nam daje. Wcześniej nie patrzyłam na to z tej perspektywy i teraz o wiele mniej chętnie rozglądam się za nową pracą i bardziej doceniam swoją.

838_min

Jakie masz perspektywy dzięki swojej pracy

W jakiś sposób każda praca daje szanse rozwoju. Może masz nietypowe zadania do wykonywania? Albo rozwijasz swoje umiejętności miękkie, dzięki którym łatwiej będzie Ci później o nowe zatrudnienie? A może masz możliwość pracować w innych jednostkach, w innych miastach a nawet krajach? Zapytaj swojego managera, jakie masz możliwości awansu i rozwoju. Pomyśl, co dzięki swojej pracy możesz osiągnąć. Czy są to jakieś dalekosiężne cele czy może chcesz nabrać doświadczenia życiowego? Zawsze można się rozwinąć w jakiś sposób i wpisać to do CV lub na LinkedIn.

stocksnap_0e0m5w9o3v

Co możesz robić inaczej

Czy robi Ci się niedobrze na myśl, że znów musisz robić to samo? I jutro, i w przyszłym tygodniu i w przeciągu następnych miesięcy. Mi też się robi niedobrze. Dlatego staram się wykonywać moje obowiązki nieco inaczej. Jednego dnia jestem superdokładna, robię wszystko podręcznikowo (testuję swoją cierpliwość). Innego dnia wykonam to na mój własny sposób. Trzeciego porównam, który z tych sposobów był bardziej efektywny. W kolejnym tygodniu postaram się wymyślić jeszcze inną drogę wykonywania swojej pracy. Pracując w obsłudze klienta mam całkiem spore pole do popisu i do zmiany. Z drugiej strony muszę się też trzymać scenariusza interakcji. Dlatego moja kreatywność jest na pełnych obrotach próbując urozmaicić swoje rozmowy z klientami.

991_min

Pomagaj innym

Pomoc pracownikom nie pozostaje niezauważona. Dzięki temu budujesz swoje umiejętności kierownicze, managerowie widzą, że wykazujesz inicjatywę, jesteś bliżej awansu. Dzięki pomaganiu możesz spojrzeć na pracę ze świeżej perspektywy. Zobaczysz też wdzięczność za wyciągnięcie ręki. Przypomnij sobie swoje pierwsze dni i jak mogłeś się czuć zagubiony. Postawisz się jako wzór dla nowych pracowników i możesz być pewien, że zbudujesz swój autorytet dla nich. Później, gdy będą mieli pytania to Ty będziesz pierwszą osobą, do której się zwrócą, bo wzbudziłeś w nich zaufanie do siebie.
Dla mnie nie ma lepszej satysfakcji. Uwielbiam, gdy nowi pracownicy pytają mnie o radę. Gdy tylko widzę zagubienie w ich oczach to pytam czy wszystko w porządku i czy nie potrzebują pomocy w czymś. Jest to bardzo odświeżające doświadczenie. No i lubię uczyć ludzi.

pexels-photo

Angażuj się w niecodzienne zadania

Czy jest jakaś prezentacja do wykonania, ale nikt się do niej nie kwapi? Wykaż inicjatywę. Zawsze to będzie odskocznia od Twoich codziennych obowiązków. Jest możliwość wyjazdu na szkolenie? Pchaj się do tego. Nie dość, że podniesiesz swoje kwalifikacje to jeszcze spędzisz trochę czasu poza miejscem pracy. Masz możliwość sprawdzenia się przez krótki okres czasu w innej roli? Dawaj!
W mojej pracy nie ma za dużo takich możliwości, ale jestem pewna, że jakby były to dużo bym dała, by móc się w nie zaangażować. Bo kto lubi robić w kółko to samo? Człowiek potrzebuje zmiany. Nawet krótki okres czasu, który stanowi odskocznię od codzienności, zmotywuje Cię.
Gdy zostałam wysłana do Szwecji do obsługi klientów to nie mogłam się doczekać, by wrócić i wypróbować wszystkie umiejętności oraz sztuczki, których się nauczyłam w innym kraju.

6f6da-people-office-group-team

Lista zalet i wad Twojej pracy

Zazwyczaj na dzień przed powrotem do pracy po urlopie łapię dołka i kombinuję jak sprawić, by ten powrót nie był aż tak bolesny (napisałam na ten temat: klik). Ostatnio zrobiłam listę rzeczy, które lubię w swojej pracy i których nie lubię. Nawet nie masz pojęcia jak bardzo mnie to zmotywowało! Do dziś jak mam takiego dołka i leniucha to patrzę na tę listę i od razu czuję się lepiej.
W pewnym momencie rozpracuję listę wad mojej pracy i zamienię je w zalety (dodatkowe zadanie w pracy!).

973_min

Rób coś interesującego poza godzinami pracy

Potraktuj pracę jako środek poboczny do swojego celu. Ona daje Ci pieniądze i sprawia, że możesz realizować swoje [ważniejsze] marzenia. Nie traktuj pracy jako swojego głównego zadania. Moim hobby jest tworzenie bloga i nagrywanie filmików na YouTube. W trakcie pracy szukam inspiracji do filmików i wpisów, korzystam z wiedzy jaką nabywam, by ją Ci przekazać. Moja praca to nie jest mój główny cel w życiu to tylko środek do jego realizacji. To, że pracuję w obsłudze klienta pozwala mi podpytywać ludzi czym oni się zajmują, czy czymś się martwią, dzięki temu buduję swój światopogląd i później przelewam go na bloga i YouTube’a.
Moje hobby jest tym, czym moja głowa zajmuje się przez większość dnia. Przez to praca nie wydaje się przeszkodzą, jest inspiracją. Gdy wracam do domu jestem pełna pomysłów i z nową energią zajmuję się swoimi obowiązkami.

controller-pad-afternoon-xbox-large

Czy pomogłam Ci, choć trochę? Daj mi znać!

(Visited 3 169 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego lubimy czytać blogi?

Dlaczego lubimy czytać blogi? Czy blog to już nowe medium? Co z tradycyjnymi mediami?

Zamknij