lifestyle PORADNIKI praca

Sposoby na spadki produktywności (w pracy i w domu)

Na pewno znasz te uczucie, gdy masz mnóstwo rzeczy do zrobienia, ale trzyma Cię jakaś niemoc, nie dasz rady wykrzesać z siebie energii na wykonanie tych zadań. Tutaj dowiesz się w jaki sposób kotki, plotki i granie w gry pomogą Ci w byciu produktywnym!

ORGANIZACJA CZASU

To jest klucz do szczęśliwego życia. Odpowiednia organizacja czasu sprawia, że wykonasz obowiązki bez zarzynania się i będziesz mieć też czas na odpoczynek i przyjemności. Szerzej o tym napisałam we wpisie o organizacji czasu w pracy, ale pokrótce przedstawię Ci jakie są najważniejsze przygotowania do ogarnięcia sobie pracy i odpoczynku:

  • „to do list”, żeby Ci nie umknęło żadne zadanie, i żebyś nie czuł wyrzutów sumienia, że przychodzisz do pracy, by się nudzić (to jest mój największy motywator na początku tygodnia – świadomość, że mam zapisaną listę rzeczy do zrobienia),
  • stały rozkład dnia, żebyś wiedział kiedy jest czas na odpoczynek, a kiedy na pracę. Produktywność wówczas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i nie tracisz motywacji,
  • posiadanie swoich rytuałów, to daje organizmowi sygnał kiedy jest czas na wytężoną pracę (po porannej kawie) lub gdy jest czas na odpoczynek (po zaplanowanych 90 minutach pracy?),
  • planowanie regularnych przerw w ciągu dnia, pewnie kręcisz teraz głową, bo słyszysz to po raz n-ty, lub nie wierzysz, że to przyniesie skutek. Spróbuj poświęcić jeden dzień na pracę w interwałach (x minut wytężonej pracy, y minut na odpoczynek, w regularnych odstępach czasu), a zobaczysz i uwierzysz jak bardzo będziesz produktywny!

BOOSTERY PRODUKTYWNOŚCI

To są takie „dopalacze”, których „zarzycie” pobudza Twoją efektywność na krótki odcinek czasu. Działa szczególnie w przypadkach bliskich deadlinów lub beznadziejnej pustki w mózgu (efekt zombie), gdy siedzisz, patrzysz na monitor i nie wiesz co dalej.

  • kawa lub inny napój pobudzający (herbata, yerba mate, napar z imbiru, sok pomarańczowy, cola….),
  • drzemka – niektóre firmy zezwalają na tzw.: Power Nap, który jest szczególnie skuteczny po wypiciu jednego z powyższych napojów, odświeżony pójdziesz z radością do kończenia zadań,
  • filmiki z kotkami na YouTubie – przysięgam, że to działa!!! Nawet czytałam gdzieś, że naukowo udowodniono, że obejrzenie video z takim słodziakiem działa uspokajająco i kreatywnie na mózg. Nawet jeżeli nie odczujesz od razu tego zbawiennego skutku to poprawisz sobie humor, a to już dobry początek ku dalszej efektywnej pracy.

CO MOŻESZ ROBIĆ NA CO DZIEŃ, BY UTRZYMYWAĆ PRODUKTYWNOŚĆ NA WYSOKIM POZIOMIE

Warto też zadbać o nie tylko doraźne środki pomagające w pracy. Wykonywane codziennie sprawią, że polubisz chodzenie do pracy, będziesz lepiej widziany w oczach zespołu i szefa, staniesz się wzorem do naśladowania.

  • Aplikacje/gry ćwiczące mózg – szczególnie polecam Peak lub Lumocity (na iOS i Android, za darmo). Możesz sobie ustawić przypomnienie o stałej porze, by wykonywać te łamigłówki. Odkąd pokazałam te aplikacje swojemu zespołowi, co najmniej raz w tygodniu porównujemy swoje wyniki i wymieniamy się doświadczeniami związanymi z rozwiązywaniem co trudniejszych gier logicznych. W skrócie: Peak i Lumocity oferują zestaw gier logicznych służących rozwijaniu i ćwiczeniu poszczególnych umiejętności: językowych, pamięciowych, logicznych, matematycznych, kreatywnych.
  • Rozmowa z zespołem – gdy nie jesteś czegoś pewien, nie wiesz co robić lub się nudzisz – poproś o pomoc, radę od swojego zespołu. Z pewnością możesz komuś pomóc w ich obowiązkach, poznać ich lepiej, lub wspólnie znaleźć rozwiązanie większego problemu. Zawiązywanie więzi z zespołem sprawia, że masz większą chęć do pracy i chętniej do niej przychodzisz (bo czekają na Ciebie super ludzie, z którymi dobrze się dogadujesz).
  • Przerwy służą do odpoczynku a nie do pracy – bardzo często się o tym zapomina, w szczególności gdy masz mnóstwo zadań do wykonania. Niestety Twoja produktywność spada, gdy mózg nie odpoczywa. Pomyśl o przerwach jak o inwestycji w lepsze późniejsze wykonywanie swojej pracy, wykorzystaj czas wolny na maxa, by później pracować na maxa.

Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię tym postem do wprowadzenia lub wypróbowania sposobów na większą produktywność w pracy. Proszę, daj mi znać czy zadziałały i czy masz jakieś swoje sztuczki na bardziej efektywną pracę!

(Visited 217 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Organizacja czasu w pracy – jak zaplanować efektywny dzień, by szef był zadowolony, a Ty pełna zapału

Dobrze znamy sytuacje, gdy przychodzimy do pracy, odpalamy komputer i… zapał do wykonywania zadań i dobry humor się kończy, no...

Zamknij