Gdzie znaleźć polskość w Wielkiej Brytanii


LIFESTYLE, życie za granicą / wtorek, Sierpień 30th, 2016
 Polacy wszędzie dotrą, trzeba tylko wiedzieć gdzie i jak szukać.

POLSKIE SKLEPY

Pierwsza rzecz, jakiej brakuje Polakom na emigracji to polska żywność. We wszystkich Asda’ch i Tesco chleba jest na pęczki, jednak smakuje on jak słodka bułka. Korniszony też jakieś są słodkawe, nie wspominając o herbacie, która nie jest Sagą (za gorzka).
W każdej większej miejscowości w Wielkiej Brytanii jest polski sklep. I to właśnie tam można kupić ukochany chleb, Sagę, Inkę czy wędliny.
Raz w tygodniu wybieram się do polskiego sklepu po powyższe produkty. Ceny są nieco wygórowane, jednak warto zapłacić więcej, za cząstkę swego domu.

POLSKIE RESTAURACJE

 marketing-1149452_1920
Skoro już o jedzeniu mowa to warto poruszyć kwestię polskich obiadków. Nie ma lepszych. Można raczyć się chińszczyzną, kuchnią włoską czy indyjską, lub nawet brytyjską (steki i żołądki owiec), jednak zawsze się szuka schabowego.
Lubię gotować, jednak nie udało mi się jeszcze zrobić smacznego schabowego. Do placka węgierskiego boję się podejść. Naleśniki z serem wychodzą mi całkiem niezłe, jednak nie zawsze mam ochotę spędzić nad nimi 2 godzin. Gdy przychodzi mi ochota na polski obiad częściej wyruszam do polskiej restauracji niż przygotowuję to w domu (staram się!).
Kiedyś się nauczę gotować po polsku, zobaczycie!

POLSKA TELEWIZJA

 30_min
Możemy korzystać z internetowej telewizji ipla.tv, która ma większość polskich kanałów i seriali dostępnych za darmo (z reklamami). Możemy zamówić usługę montażu anteny satelitarnej wraz z dekoderem w jednej z firm, które oferują takie usługi (właśnie z czegoś takiego obecnie korzystam). Można też zastanowić się nad telewizją na kartę (w nc+ lub Cyfrowym Polsacie). Działa to podobnie jak doładowania telefonów na kartę, ładujemy kartę odpowiednią kwotą, wykupujemy pakiet i oglądamy.

STRONY INTERNETOWE, GRUPY DYSKUSYJNE NA FB

 
Emito i Polemi to dwa największe portale polonijne w Wielkiej Brytanii. Możemy dzięki nim znaleźć pracę, mieszkanie, pokój, artykuły na temat życia Polaków na obczyźnie.
Warto dołączyć do grup dyskusyjnych na Facebook’u, gdzie możemy organizować spotkania, szukać znajomych, sprzedawać polskie produkty czy nawet dostać pracę. Poprzez zapisanie się do takiej grupy dowiedziałam się jakie agencje pracy są dobre, które szukają pracowników do magazynów czy fabryk (wcześniej tego nie wiedziałam). Wpiszcie w wyszukiwarkę Facebooka „Polacy w [tu nazwa miasta]” i na pewno wyskoczy sporo wyników.

POLSKIE EVENTY (koncerty, kabarety)

 
W miejscowościach, gdzie Polonia jest duża można spodziewać się występów polskich artystów. Zazwyczaj nie są one drogie (max £30). Czuć na nich kameralną atmosferę, można porozmawiać z występującym po programie. W polskich ośrodkach kulturalnych za granicą najczęściej znajdziemy ogłoszenia na temat tych występów.
(Visited 14 times, 1 visits today)