PORADNIKI praca

Zakładanie działalności gospodarczej (B2B) – poradnik krok po kroku, cz. 3

Witam w 3. części (przedostatniej!), w której dowiadujemy się jak założyć działalność gospodarczą! Poniżej znajdziecie wskazówki na temat serwisu CEIDG oraz zadań związanych z ZUSem.

Część 1. – wady i zalety B2B, co musisz przemyśleć i przygotować zanim zarejestrujesz jednoosobową działalność gospodarczą

Część 2. – Co to Profil Zaufany, o VATcie

Część 4. – zmiany we wpisie CEIDG, dokumenty w jednoosobowej działalności gospodarczej, ważne daty i opłaty

Dodatek – koszty uzyskania przychodu – krótka instrukcja obsługi

CEIDG

CEIDG to kombajn. Możecie w nim znaleźć przedsiębiorcę, zarejestrować działalność, zapisać się do ZUSu, zmienić wpis nt. założonej działalności, wnioskować o rzeczy związane z prowadzeniem firmy. Przyjrzymy się stronie samej w sobie: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/.

W poprzednim wpisie (zakładanie działalności, cz.2) znaleźliście informacje na temat Profilu Zaufanego, który jest nieodzownym narzędziem przy załatwianiu spraw urzędowych z domu. Naprawdę polecam jego założenie, zaoszczędzi Wam mnóstwo czasu i kłopotu! Po aktywacji Profilu możecie sformalizować swój biznes klikając na opcję „Złóż wniosek CEIDG” (filmik pokazujący co dalej, poniżej).

ceidg blog

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wypełnianiu wniosku CEIDG:

 1. Adres działalności = adres zameldowania. Chyba, że Twój adres zamieszkania jest też adresem zameldowania, wówczas spoko. Jeżeli jednak wynajmujesz mieszkanie możesz nie mieć zgody na prowadzenie działalności na jego terenie i nie warto wpadać w kłopoty z właścicielem przez to. Uwaga! Podatek od nieruchomości może się zwiększyć, gdy zarejestrujesz działalność na danym adresie. Jeżeli planujesz wynająć biuro, w którym będziesz prowadził biznes, w tym wypadku adresem działalności będzie adres biura.
 2. Niektóre kody PKD działalności pozwalają Ci opodatkować się na podstawie ryczałtu (najtańszy podatek dochodowy), warto wcześniej sprawdzić czy Twój biznes nie podchodzi pod nie (to jest trudne i trzeba trochę pogooglować na ten temat, jeżeli chcesz pomocy – daj znać). Natomiast niektóre kody PKD zmuszają Cię do rejestracji jako płatnika VAT (o tym również mówiłam w poprzednim wpisie). Jako osoba fizyczna (jednoosobowa działalność gospodarcza) możesz wpisać 6 kodów PKD.
 3. Sposób opodatkowania. Możesz wybrać pomiędzy podatkiem na zasadach ogólnych (skala podatkowa, w zależności od dochodu – 18%, 32% lub 45%), na podstawie ryczałtu (8,5%, 17% – zależy od profilu działalności PKD, brak możliwości wrzucania „kosztów”), podatek liniowy (19% – stały podatek niezależny od przychodów). Musisz również wybrać dokumentację, przy każdej formie opodatkowania jest to KSIĄŻKA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW, przy ryczałcie INNE EWIDENCJE.

 1. ZUS. Przy okazji zakładania działalności musisz się też zarejestrować w ZUSie. Przez pierwsze 2 lata prowadzenia firmy obowiązują Cię stawki preferencyjne w opłatach składek (w sumie ok. 500 zł miesięcznie w 2017r., jeszcze czekamy na potwierdzenie składek na 2018r.). Trzeba zaznaczyć opcję „Składam deklaracje do ZUS”, wówczas wygeneruje się formularz, który należy wypełnić (UWAGA! Pamiętaj o wpisaniu kodu w formularzu, by otrzymać preferencyjne stawki: 0570).
 2. Urząd Skarbowy. Właściwy dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (miejsce zameldowania). Jeżeli jesteś płatnikiem VAT – na podatek dochodowy wybierz US dla miejsca zameldowania, dla rozliczania się z VAT, odpowiedni do miejsca zamieszkania.
 3. Rachunek Bankowy. Możesz założyć konto firmowe dopiero po wysłaniu wniosku o utworzenie firmy do CEIDG. Później możesz zedytować konto we wniosku o odpowiednie-firmowe. Używam konta w mBanku, bo:
  – jest darmowe,
  – ma super aplikację mobilną,
  – daje darmową kartę oraz promocje do konta,
  – ma zintegrowany program księgowy SuperKsięgowa.
  Tutaj znajdziesz więcej informacji o koncie firmowym w mBanku. Polecam, ja!
 4. Załączniki – to będą formularze do ZUS i do VAT, które wypełnisz w trakcie rejestracji.

To tyle, jeżeli chodzi o sztuczki i trudne zagadnienia związane z wnioskiem CEIDG. Poniżej zamieszczam też przydatne linki rządowe (mi się nic nie podpowiedziały, ale Wam mogą pomóc w podejmowaniu decyzji) na temat prowadzenia firmy.

https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/zakladam-firme

https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/zakladam-firme/po-rejestracji

 

Zadania:

 1. Załóż Profil Zaufany.
 2. Przyjrzyj się kreatorowi CEIDG przy zakładaniu firmy.
 3. Skonsoliduj swoją wiedzę na temat podatków i przychodów – bez tego będzie Ci ciężej wypełnić wniosek.

Część 1. – wady i zalety B2B, co musisz przemyśleć i przygotować zanim zarejestrujesz jednoosobową działalność gospodarczą

Część 2. – Co to Profil Zaufany, o VATcie

Część 3. – CEIDG – krótka instrukcja obsługi

Część 4. – zmiany we wpisie CEIDG, dokumenty w jednoosobowej działalności gospodarczej, ważne daty i opłaty

Dodatek – koszty uzyskania przychodu – krótka instrukcja obsługi

(Visited 4 655 times, 7 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Relacja z weekendu

Hej! Zapraszam Was na kolejną porcję zdjęć ukazujących mój czas wolny!

Zamknij