PORADNIKI praca

Zakładanie działalności gospodarczej (B2B) – poradnik krok po kroku, cz. 2

Zapraszam na drugą część poradnika na temat zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce.

Nie wiesz od czego zacząć? Oto link do poprzedniego wpisu, w którym wyjaśniam pierwsze kroki rozpoczęcia działalności: Jak założyć działalność gospodarczą? Krok 1.

 

To jest to. Postanowiłeś, że czas na założenie firmy. Już wiesz, że Twój pracodawca będzie płacił Ci za urlopy a księgowa wyjaśniła zasady działania na B2B. Teraz czas na akcję!

Część 1. – wady i zalety B2B, co musisz przemyśleć i przygotować zanim zarejestrujesz jednoosobową działalność gospodarczą

Część 3. – CEIDG – krótka instrukcja obsługi

Część 4. – zmiany we wpisie CEIDG, dokumenty w jednoosobowej działalności gospodarczej, ważne daty i opłaty

Dodatek – koszty uzyskania przychodu – krótka instrukcja obsługi

Profil Zaufany

Profil Zaufany to Twój elektroniczny „podpis”. Przy jego pomocy możesz zamówić nowy dowód osobisty, bez wychodzenia z domu, założyć firmę, zarejestrować pojazd i wiele, wiele innych.

 

Jak założyć taki profil? Zapraszam na ePUAP, gdzie możesz dokonać rejestracji. Przy użyciu envelo lub wybranych banków (ING, PKO BP, Pekao, Inteligo, Millenium) możesz również się zarejestrować.W moim wypadku, gdy nie miałam konta na żadnym z powyższych portali, musiałam się przejść do najbliższej placówki (lista jest na stronie ePUAPu), która potwierdziłaby aktywację mojego Profilu i v’oila! Założyłam swoją działalność prawie tylko ze swojej kanapy.

Płatnik VAT

Zanim przejdę do kolejnej kwestii, czyli rejestracji w CEIDG, chcę poruszyć kwestię rejestracji jako VAT-owiec. Otóż wszystkie firmy, które osiągają przychód w wysokości conajmniej 200 000 PLN rocznie, MUSZĄ być płatnikami VAT-u. Niektóre kody PKD (opis działalności potrzebny przy jej rejestracji w CEIDG) również muszą być poparte rejestracją jako płatnik VAT (np. konsulting lub usługi księgowe – wyświetli się wiadomość na ten temat).
W innym wypadku to zależy od ilości kosztów, jakie miesięcznie będziesz generować. Jeżeli coś produkujesz (masz sklep online, taki przykład), wówczas miesięcznie pewnie będziesz kupować dużo materiałów, z których wyrabiasz swój produkt, będziesz się reklomował, itd. – wówczas wygenerujesz dużo kosztów, od których możesz odzyskać zapłaconą stawkę VAT (odpowiednio, w zależności od towaru i usług: 23%, 8%, 5%, 0%, NP, ZW). Wówczas wszystko taniej kosztuje dla Ciebie, bo płacisz wartość netto, a nie brutto. Jeżeli planujesz „zakup” samochodu na leasing to również warto rozważyć bycie VATowcem.

Gdy jednak Twoje miesięczne koszty nie są duże, to możesz zrezygnować z nawału papierkowej roboty, związanej z byciem płatnikiem VAT i wszelkie towary zakupione na firmę, możesz przypisać jako „koszt uzyskania przychodu”, przez co Twoja kwota do podatku dochodowego się zmniejszy.
Na mojej działalności – czysto usługowej, będę generować bardzo mało kosztów, przez co zdecydowałam się nie być podatnikiem VAT.

W każdej chwili, jednak, mogę zmienić swoją decyzję! Jeżeli zmienię profil firmy i będę produkować i sprzedawać skarpetki to wówczas przejdę na VAT.

Zadania:

1. Załóż Profil Zaufany – bardzo ułatwi Ci załatwianie spraw urzędowych.
2. Zastanów się i policz, ile miesięcznie będziesz generować kosztów. Jeżeli jest to poniżej 2000zł netto, wówczas bycie płatnikiem VAT jest miłą ciekawostką, zajmującą sporo czasu, bez dużych zysków.

Część 1. – wady i zalety B2B, co musisz przemyśleć i przygotować zanim zarejestrujesz jednoosobową działalność gospodarczą

Część 2. – Co to Profil Zaufany, o VATcie

Część 3. – CEIDG – krótka instrukcja obsługi

Część 4. – zmiany we wpisie CEIDG, dokumenty w jednoosobowej działalności gospodarczej, ważne daty i opłaty

Dodatek – koszty uzyskania przychodu – krótka instrukcja obsługi

Dajcie mi znać, czy macie jakieś pytania!

(Visited 6 333 times, 7 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mój (długi) weekend

Weekend w zdjęciach.

Zamknij