PORADNIKI praca

Zakładanie działalności gospodarczej (B2B) – poradnik krok po kroku, cz. 1

Zanim będziesz mógł się tytułować „biznesmenem” musisz przemyśleć mnóstwo spraw. Oto poradnik, jak krok po kroku przygotować swoją działalność gospodarczą.

Wpis z życia wzięty – mój pracodawca daje mi możliwość wyboru umowy zatrudnienia, więc postanowiłam spróbować swoich sił z samozatrudnieniem (większy zarobek). Dlatego mój wpis kieruję, głównie, do osób w podobnej sytuacji do mojej (jak i również blogerów).W poniższym wpisie dowiesz się o zaletach i wadach samozatrudnienia oraz jaki pierwszy krok musisz podjąć w drodze do zarejestrowania się jako przedsiębiorca.

Zapraszam!

Część 2. – Co to Profil Zaufany, o VATcie

Część 3. – CEIDG – krótka instrukcja obsługi

Część 4. – zmiany we wpisie CEIDG, dokumenty w jednoosobowej działalności gospodarczej, ważne daty i opłaty

Dodatek – koszty uzyskania przychodu – krótka instrukcja obsługi

Wady i zalety B2B

Dobrymi stronami umowy Business to Business jest wolność – dostaje się kwotę brutto i samemu decyduje się czy warto płacić składki na ZUS. Ponadto różne formy opodatkowania (VAT, ryczałt, na zasadach ogólnych) pozwalają zmniejszyć koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu na koniec miesiąca pozostaje Ci więcej pieniędzy. Jeśli rejestrujesz się po raz pierwszy to masz preferencyjne oskładkowanie (około 2x niższe niż na umowie o pracę) przez 2 lata, a przez pierwsze pół roku płacisz tylko składkę zdrowotną (około 300 PLN). W 2019r. wszedł też „Mały ZUS” czyli ukłon w stronę malutkich firm, których przychód nie przekracza około 64 000 PLN złotych rocznie (przed podatkiem i ZUSem).

Jeżeli Twój pracodawca chce na Tobie zaoszczędzić, wówczas B2B może okazać się czymś kłopotliwym – nie każdy szef/owa chce płacić pracownikom za ich urlopy (gdy masz dzień wolny to jest to dzień bezpłatny i koniec), za chorobowe, nie daje wolnego na dzieci (jak wyżej – dzień wolny to dzień bezpłatny), więc jeżeli masz rodzinę z małymi dziećmi lub spodziewasz się dzieci, wówczas lepiej jest omijać kontrakt z samozatrudnieniem.
Inną sprawą jest, gdy coś wytwarzasz i sam jesteś swoim szefem – wtedy ile pracujesz – tyle zarabiasz (np.: blogerzy, właściciele sklepów internetowych, itp.).

Co dalej? CEIDG

Gdy już postanowiłeś, że opłaca Ci się przejście na działalność gospodarczą to czeka Cię szereg spraw urzędowych do załatwienia. Zacznijmy od CEIDG – to jest Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpis do tego rejestru oznacza, że stajesz się przedsiębiorcą. Rejestracja do powyższej instytucji jest dosyć prosta, jednak zanim zaczniesz to robić to zapytaj znajomej księgowej lub przejdź się do biura rachunkowego, by ustalić, na jakich zasadach chcesz prowadzić swoją działalność (sposób opodatkowania, czy to ma być spółka, czy zamierzasz zatrudniać pracowników i co może się z tym wiązać, w jakim miejscu założyć działalność (zameldowania czy zamieszkania, jeżeli są różne)).
Sama w sobie strona CEIDG jest bardzo pomocna i może przybliżyć Ci dużo kwestii.

Podsumowanie:

  1. Zastanów się, czy opłaca Ci się przejście na działalność gospodarczą, porozmawiaj z pracodawcą jakie możliwości może Ci to otworzyć i czy nie utracisz przywilejów pracowniczych.
  2. Zapoznaj się ze stroną internetową CEIDG i przejdź się do biura rachunkowego, by ustalić zasady swojej działalności.

Część 1. – wady i zalety B2B, co musisz przemyśleć i przygotować zanim zarejestrujesz jednoosobową działalność gospodarczą

Część 2. – Co to Profil Zaufany, o VATcie

Część 3. – CEIDG – krótka instrukcja obsługi

Część 4. – zmiany we wpisie CEIDG, dokumenty w jednoosobowej działalności gospodarczej, ważne daty i opłaty

Dodatek – koszty uzyskania przychodu – krótka instrukcja obsługi

(Visited 20 011 times, 18 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co sprawia, że związek się rozpada?

Bywają błędy, przez które tracimy miłość. Nie musi być to zdrada, coś małego, prozaicznego, co zdarza się często. I przez...

Zamknij