felietony opinie polityka RÓŻNOŚCI życie za granicą

Brexit.

Wbrew pozorom nie wszystko jest jeszcze przesądzone. Nigel Farage i Boris – główni napędzacze kampanii Brexitowej aktualnie wycofują się ze swoich „obietnic”. Wielka Brytania będzie krainą mlekiem i miodem płynąca jak tylko UE zejdzie jej z karku – bo to właśnie Unia Europejska co rok zabiera im te mleko i miód (miliony funtów), a w zamian wrzuca Polaków i Syryjczyków na ich totalną zgubę. 

Parę dni po odczytaniu wyników referendum zaczyna się myślenie… Ci, którzy głosowali za odejściem z UE (głównie Anglicy i Walijczycy) googlują co to ta Unia tak naprawdę jest! Niektórzy przyznają, że zagłosowali tak a nie inaczej, gdyż nie wierzyli, że ich głos się liczy. Inni byli rasistami i nacjonalistami i cieszą się z wyniku.

Na terenie Anglii obecnie odbywa się nagonka na Polaków i innych imigrantów – już nie są tam mile widziani. Co „milsze” babcie w autobusach „przekonują” przyjezdnych, że mają 3 miesiące na wyjazd. Europejczycy słyszą groźby śmierci na ulicach, dzieci w szkołach są prześladowane, zajmują miejsca Prawdziwych Brytyjczyków – mają odejść… Przykładów z dnia na dzień przybywa. Piątkowe wyniki uruchomiły bezkarną przemoc psychiczną, i niekiedy fizyczną, wobec osób pochodzenia niebrytyjskiego.

Niewykształceni, leniwi obywatele Wielkiej Brytanii obawiają się o utratę „ciężko zarobionych” zasiłków. To głównie napędza nienawiść wobec obcych w UK.

Mieszkam w Szkocji, gdzie sytuacja jest zgoła inna. Tutaj rzadkością jest, gdy ktoś otwarcie przyznaje negatywne uczucia wobec imigrantów. Wszyscy są tu mile widziani. Z tego powodu Szkoci nie rozumieją argumentacji Anglików dotyczących Brexitu. Szkoci wiedzą, co im Unia Europejska daje. Dlatego chcą teraz się oddzielić od „rasistowskiej” Wielkiej Brytanii. Najprawdopodobniej czeka nas kolejne niepodległościowe referendum, które dodatkowo osłabi już i tak słabą pozycję Zjednoczonego Królestwa.

Ruszył efekt domina. Zwolennicy Brexitu już nie są tacy przekonani czy podjęli dobrą decyzję…

Co do Polaków i naszej sytuacji tutaj – narazie nic się nie zmienia! Trzymajmy się razem, róbmy swoje, będzie dobrze.

 

(Visited 38 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy warto zamieszkać z chłopakiem?

We wczesnych etapach bycia razem często marzymy o zamieszkaniu razem. Bez nadzoru kogokolwiek, bez wstydu, bez tęsknoty. Mamy dostęp do...

Zamknij