Praca w Wielkiej Brytanii cz. II


KARIERA, w pracy, życie za granicą / piątek, Sierpień 19th, 2016

Kolejna część wpisu na temat pracy w UK. W części I posta opisuję z czego powinno się składać CV, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, jakie są rodzaje umów o pracę i na jakim poziomie język angielski jest wystarczający (klik). Zapraszam:

 

GDZIE NAJŁATWIEJ ZNALEŹĆ PRACĘ W WIELKIEJ BRYTANII

Najłatwiej, najszybciej jest dostać pracę z agencji pracy. Jednak to są prace związane ze staniem na taśmie w fabryce, przerzucania rzeczy w magazynie czy sprzątania mieszkań. Zazwyczaj tego rodzaju zatrudnienie jest tymczasowe. W usługach jest łatwo się zatrudnić (jeżeli poziom angielskiego jest wystarczający), wszystkie sklepy czy restauracje potrzebują osób do obsługi rosnącej rzeszy klientów.

Jeżeli masz znajomych w Wielkiej Brytanii możesz ich poprosić o rekomendację Twojej osoby do pracy – wówczas też nie jest trudno, jednak nie każdy chce mieć taką odpowiedzialność na sobie.

Dla przyjezdnych hotele zawsze stoją otworem z „room service” – sprzątanie pokojów, zmywak.

STOSUNEK PRACODAWCÓW DO OBCOKRAJOWCÓW

W Wielkiej Brytanii prawo stanowi, że pracodawca musi podporządkować się zasadom równouprawnienia wszelkich nacji i mniejszości. Jest to tu nazwane „diversity”. Jeżeli podejrzewasz, że jakiś pracodawca dyskryminuje Cię ze względu na płeć, wiek, obywatelstwo, rasę (oczywiście, jeżeli Twoje umiejętności są porównywalne z innymi aplikującymi lub pracującymi z Tobą), wówczas możesz udać się do Sądu Pracy i ubiegać się o odszkodowanie.

Jednak to są pojedyncze przypadki. Zazwyczaj pracodawcy są bardzo otwarci na osoby z umiejętnością posługiwania się dwoma językami. Są też ciekawi innych kultur, są dumni, że są otwarci na innych i chętnie ich zatrudniają. Mowa tutaj o brytyjskich pracodawcach, pewnie zatrudnienie u imigrantów może wyglądać nieco inaczej.

CZY ŁATWO JEST DOSTAĆ ZATRUDNIENIE W UK

Mając dyplom uczelni wyższej jest się już w mniejszości tych wykształconych w UK. To daje dużą przewagę. Jeszcze więcej się zyskuje posługując się dwoma językami lub więcej (Brytyjczycy są niechętni do nauki innych języków).

Dostałam tutaj zatrudnienie zaraz po ukończeniu moich studiów. Praca, którą teraz wykonuję to moja pierwsza płatna, poważna praca w życiu. Jeżeli masz CV dobrze skonstruowane, jeżeli Twój język angielski jest komunikatywny to łatwo będzie Ci znaleźć zatrudnienie.

Zawsze zostają agencje pracy, gdy chcesz od czegokolwiek, jak najszybciej zacząć.

 

(Visited 18 times, 1 visits today)

Witaj na moim blogu! Jeżeli szukasz informacji o rozwoju swojej kariery, ułatwianiu sobie pracy w biurze przydatnymi narzędziami, o prawie pracy i o kadrach zapraszam do działu „Kariera”. Ponadto podzielę się z Tobą swoją pasją do technologii i do przyjemnego życia. Na moim blogu i kanale YouTube znajdziesz mnóstwo recenzji aplikacji, sprzętu, gier, seriali, książek – moich małych szczęść 🙂