RÓŻNOŚCI życie za granicą

Praca w Wielkiej Brytanii cz. I

Wyjechałam do Wielkiej Brytanii ze względu na mojego chłopaka – Kamila. Wcześniej nie planowałam, przeprowadzki ze swego rodzinnego Białegostoku, ale życie jak to życie – zawsze zaskakuje.Znalazłam zatrudnienie w firmie usługowo-doradczej i pracuję w niej już około 2 lata. Nie pracowałam w Polsce, dlatego moje doświadczenia są związane tylko z UK. A więc jak tu się pracuje?
 
 
 
 
UMOWY O PRACĘ
 
W Wielkiej Brytanii w 90% przypadków podpiszesz umowę z pracodawcą. Pozostałe 10% to praca „na czarno” u Polaków lub Pakistańczyków/Indyjczyków.
Umowa o pracę – może być na full time lub part time, zależy jakiego rodzaju pracowników potrzebuje pracodawca. Najczęściej usługi (tzw. „retail”) zatrudniają osoby na part time (wymiar godzin pracowanych w tygodniu). Full time to domena prac biurowych, bankowych, itp..
Kontrakt – jeżeli zarejestrujesz się jako samozatrudniony to możesz liczyć na podpisanie kontraktu z jakąś firmą na wykonanie danego projektu, taka umowa o dzieło.
Zero hours contract – gdy możesz to pracujesz i za tę pracę zostajesz wynagrodzony. Też często zdarza się w firmach usługowych, kawiarniach.
 
JĘZYK ANGIELSKI
 
33_min
 
 
Sprzątaczki w hotelach, w domach prywatnych, osoby na taśmie w fabrykach, zmywak – podejrzewam, że do tego rodzaju prac umiejętność posługiwania się językiem angielskim nie jest wymagana. Jednak, jeżeli mierzysz bardziej ambitnie to warto podszkolić język. Dzięki temu dostaniesz przyjemniejszą pracę, nawiążesz przyjaźnie ze współpracownikami, będziesz potrafił się bronić przed nieuczciwym pracodawcą.
Nie martw się o akcent! Brytyjczycy uważają to za coś „egzotycznego”, ekscytującego. Dużo pracodawców potrzebuje osób dwujęzycznych. Wraz z codziennym posługiwaniem się angielskim, będzie on ewoluował, stanie się lepszy, poczujesz się komfortowo z używaniem go. Jeszcze raz: nie martw się! Bariera językowa to pikuś, pokonasz ją w przeciągu paru dni od przyjazdu.
 
CV
 
qbmfqaya0w
 
 
Dopiero po 4 miesiącach bezowocnego poszukiwania pracy dowiedziałam się, że moje CV jest „za suche”. Trzeba się chwalić swoimi umiejętnościami i popierać je w przykładach, np.: „Microsoft Office – I was using this package since I started school, I have 10 years experience of using Word, Excel, PowerPoint”.
CV nie może być dłuższe niż 2 strony. Na początku CV, pod swoimi danymi kontaktowymi warto napisać małe podsumowanie o sobie, podkreślić najważniejsze doświadczenie, umiejętności.
W UK w CV nie podaje się daty urodzenia i swojego zdjęcia!
 
Większe firmy nie wymagają aplikacji tylko z CV, traktują to jako dodatek. Najczęściej trzeba wypełnić formularz online na ich stronie, który jest ich wersją Twojego CV.
Prawie wszędzie wymagają listu motywacyjnego na jedną stronę!
 
ROZMOWA KWALIFIKACYJNA
 
 
Znowu, zależy od typu pracy, do jakiej aplikujesz. W sprzedaży rozmowa kwalifikacyjna to są zadania grupowe. Wykonać jakąś prezentację wspólnie, w teamie. Opowiedzieć o sobie przed grupą, sprzedać coś koledze obok. W taki sposób pracodawca sprawdza Twoje umiejętności miękkie, jak się zachowujesz w grupie, czy jesteś skłonny do współpracy, czy traktujesz innych na tym samym poziomie. Właśnie tego typu rozmowy sama przeszłam.
Jeżeli interesujesz się zatrudnieniem w sektorze bardziej wyspecjalizowanym, jak informatyka, architektura możesz spodziewać się testu wiedzy.
Tutaj rozmowy kwalifikacyjne przez telefon czy Skype’a to norma. Liczą się umiejętności, a nie wygląd.
 
 
Część II jest tu (klik):
na jakich pracownikow jest popyt,
stosunek do obcokrajowcow,
czy łatwo jest dostać pracę w Wielkiej Brytanii?
 
(Visited 46 times, 1 visits today)
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego nie warto wyjeżdżać za granicę

W poprzednim wpisie opisałam zalety wyjazdu za granicę. Jednak istnieje też druga strona medalu. Po paru latach można się przyzwyczaić do...

Zamknij