Koszty uzyskania przychodu – instrukcja obsługi


KARIERA, po pracy, poradniki, recenzje, sprzęt, rozwój / środa, Październik 10th, 2018

Zbliża się weekend, czas na zakupy. Jak już założyłeś działalność gospodarczą z pewnością napotkałeś się z terminem „koszty uzyskania przychodu”. W poniższym tekście pomogę Ci dociec co to właściwie jest, dlaczego warto jes mieć i jak zdecydować co zalicza się do „kosztów”.

Będąc przedsiębiorcą musisz opłacać podatek dochodowy, składki ZUS oraz wpłacać VAT do Urzędu Skarbowego (o ile się zarejestrowałeś jako płatnik VAT).

Koszty uzyskania przychodu wpływają na wysokość podatku oraz VATu, które przelewasz co miesiąc. Rząd je widzi jako „niezbędny wydatek, który musiałeś ponieść, by móc osiągnąć przychód” – czyli, jeżeli jesteś fryzjerem to musiałeś kupić nożyczki, by móc strzyc ludzi i z tego otrzymywać pieniądze za usługę, której dokonałeś.

 

Im więcej takich wydatków związanych z prowadzeniem Twojej działalności gospodarczej, tym mniejszą kwotę oddajesz Państwu w podatkach. Super, co?

Businesswoman working at coffee shop

Przykład z życia wzięty: kupiłeś mysz do komputera za 100 PLN netto (123 PLN brutto – 23 PLN to podatek VAT). Twój miesięczny dochód to 1230 PLN brutto (1000 PLN netto, 230 PLN VAT), z czego musisz opłacić 18% podatku dochodowego (do podatku dochodowego bierzesz kwotę netto), oraz zwrócić do Urzędu Skarbowego otrzymane 230 PLN. Wówczas od 1000 PLN odejmujesz 100 PLN (netto od netto) za zakupioną mysz i od 230 PLN odejmujesz 23 PLN (VAT otrzymany – VAT wydany). W ten sposób Twoja kwota do opodatkowania podatkiem dochodowym zmniejszyła się do 900 PLN, a suma do oddania Urzędowi Skarbowemu jest mniejsza o 23 PLN. Oczywiście Twój księgowy za Ciebie wszystko policzy (do kosztów uzyskania przychodu wliczają się też pośrednio składki na ZUS), jednak chcę Ci tu przedstawić ideę za zbieraniem kosztów.

Niestety, niektórzy przedsiębiorcy dają się ponieść fantazji i wrzucają w koszta uzyskania przychodu „wszystko co jest na prąd”, czyli sprzecznie z definicją niezbędnego wydatku na prowadzenie działalności gospodarczej. W takiej sytuacji mogą spotkać się z sankcjami ze strony Urzędu Skarbowego w razie kontroli skarbowej ich działalności.

Jak uniknąć tych sankcji i ominąć stresu związanego z wizytą Urzędnika?

Najprościej jest się kierować logiką, rozsądkiem i pytaniem przy zakupie: „Czy będę w stanie przekonać Urzędnika, że ten sprzęt jest niezbędny dla mojej działalności? Że właśnie dzięki niemu uzyskuję dochody?”

Weźmy na tapetę osobę, która prowadzi działalność związaną ze sprzedażą kubków. Na pewno przyda się jej komputer (do projektów, przyjmowania zamówień, księgowości), mysz, podładka, drukarka (do wydruków etykiet), powierzchnia biurowa i magazynowa (do przechowywania towaru), biurko, krzesło. Jeżeli chodzi o usługi to z pewnością do kosztów wliczą się usługi księgowe, program do księgowości, koszty dostawy, produkcji, marketingu.
A co jeśli nasza bohaterka – Agata, zakupi drogie słuchawki wygłuszające? Pomagają jej się skupić przy pracy, ale nic poza tym. Wówczas może ona mieć problem z przekonaniem Urzędnika, że te słuchawki są niezbędne dla uzyskania przychodu.

Business people shaking hands together

W polskim prawie istnieje pewna praktyka, na którą trzeba uważać. Mianowicie, Agacie ostatnio piekły oczy, więc wybrała się do okulisty. Ten jej kazał wykupić stosowne okulary do pracy przy komputerze, gdyż bardzo dużo czasu ona przy nim spędza. Otrzymała nawet receptę na konkretne okulary. Wydawać by się mogło, że zakup okularów jestj zakupem ściśle związanym z jej pracą. Niestety, istnieje reguła, interpretacja, że okulary służą zdrowiu a nie pracy (nawet okulary do pracy przy komputerze) i nie stanowią one kosztu uzyskania przychodu.

Dlatego miejcie się na baczności i conajmniej 2 razy zastanówcie zanim przekażecie fakturę za zakup księgowemu, by obniżyć podatki.

Zachęcam do kontaktu, jeżeli potrzebujecie rady czy to co planujecie kupić, może być na „firmę”.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Witaj na moim blogu! Jeżeli szukasz informacji o rozwoju swojej kariery, ułatwianiu sobie pracy w biurze przydatnymi narzędziami, o prawie pracy i o kadrach zapraszam do działu „Kariera”. Ponadto podzielę się z Tobą swoją pasją do technologii i do przyjemnego życia. Na moim blogu i kanale YouTube znajdziesz mnóstwo recenzji aplikacji, sprzętu, gier, seriali, książek – moich małych szczęść 🙂