Witam w 3. części (przedostatniej!), w której dowiadujemy się jak założyć działalność gospodarczą! Poniżej znajdziecie wskazówki na temat serwisu CEIDG oraz zadań związanych z ZUSem.
Część 2. – Co to Profil Zaufany, o VATcie
Część 4. – zmiany we wpisie CEIDG, dokumenty w jednoosobowej działalności gospodarczej, ważne daty i opłaty
Dodatek – koszty uzyskania przychodu – krótka instrukcja obsługi
CEIDG
CEIDG to kombajn. Możecie w nim znaleźć przedsiębiorcę, zarejestrować działalność, zapisać się do ZUSu, zmienić wpis nt. założonej działalności, wnioskować o rzeczy związane z prowadzeniem firmy. Przyjrzymy się stronie samej w sobie: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/.
W poprzednim wpisie (zakładanie działalności, cz.2) znaleźliście informacje na temat Profilu Zaufanego, który jest nieodzownym narzędziem przy załatwianiu spraw urzędowych z domu. Naprawdę polecam jego założenie, zaoszczędzi Wam mnóstwo czasu i kłopotu! Po aktywacji Profilu możecie sformalizować swój biznes klikając na opcję „Złóż wniosek CEIDG” (filmik pokazujący co dalej, poniżej).
Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wypełnianiu wniosku CEIDG:
- Adres działalności = adres zameldowania. Chyba, że Twój adres zamieszkania jest też adresem zameldowania, wówczas spoko. Jeżeli jednak wynajmujesz mieszkanie możesz nie mieć zgody na prowadzenie działalności na jego terenie i nie warto wpadać w kłopoty z właścicielem przez to. Uwaga! Podatek od nieruchomości może się zwiększyć, gdy zarejestrujesz działalność na danym adresie. Jeżeli planujesz wynająć biuro, w którym będziesz prowadził biznes, w tym wypadku adresem działalności będzie adres biura.
- Niektóre kody PKD działalności pozwalają Ci opodatkować się na podstawie ryczałtu (najtańszy podatek dochodowy), warto wcześniej sprawdzić czy Twój biznes nie podchodzi pod nie (to jest trudne i trzeba trochę pogooglować na ten temat, jeżeli chcesz pomocy – daj znać). Natomiast niektóre kody PKD zmuszają Cię do rejestracji jako płatnika VAT (o tym również mówiłam w poprzednim wpisie). Jako osoba fizyczna (jednoosobowa działalność gospodarcza) możesz wpisać 6 kodów PKD.
- Sposób opodatkowania. Możesz wybrać pomiędzy podatkiem na zasadach ogólnych (skala podatkowa, w zależności od dochodu – 18%, 32% lub 45%), na podstawie ryczałtu (8,5%, 17% – zależy od profilu działalności PKD, brak możliwości wrzucania „kosztów”), podatek liniowy (19% – stały podatek niezależny od przychodów). Musisz również wybrać dokumentację, przy każdej formie opodatkowania jest to KSIĄŻKA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW, przy ryczałcie INNE EWIDENCJE.
- ZUS. Przy okazji zakładania działalności musisz się też zarejestrować w ZUSie. Przez pierwsze 2 lata prowadzenia firmy obowiązują Cię stawki preferencyjne w opłatach składek (w sumie ok. 500 zł miesięcznie w 2017r., jeszcze czekamy na potwierdzenie składek na 2018r.). Trzeba zaznaczyć opcję „Składam deklaracje do ZUS”, wówczas wygeneruje się formularz, który należy wypełnić (UWAGA! Pamiętaj o wpisaniu kodu w formularzu, by otrzymać preferencyjne stawki: 0570).
- Urząd Skarbowy. Właściwy dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (miejsce zameldowania). Jeżeli jesteś płatnikiem VAT – na podatek dochodowy wybierz US dla miejsca zameldowania, dla rozliczania się z VAT, odpowiedni do miejsca zamieszkania.
- Rachunek Bankowy. Możesz założyć konto firmowe dopiero po wysłaniu wniosku o utworzenie firmy do CEIDG. Później możesz zedytować konto we wniosku o odpowiednie-firmowe. Używam konta w mBanku, bo:
– jest darmowe,
– ma super aplikację mobilną,
– daje darmową kartę oraz promocje do konta,
– ma zintegrowany program księgowy SuperKsięgowa.
Tutaj znajdziesz więcej informacji o koncie firmowym w mBanku. Polecam, ja! - Załączniki – to będą formularze do ZUS i do VAT, które wypełnisz w trakcie rejestracji.
To tyle, jeżeli chodzi o sztuczki i trudne zagadnienia związane z wnioskiem CEIDG. Poniżej zamieszczam też przydatne linki rządowe (mi się nic nie podpowiedziały, ale Wam mogą pomóc w podejmowaniu decyzji) na temat prowadzenia firmy.
https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/zakladam-firme
https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/zakladam-firme/po-rejestracji
Zadania:
- Załóż Profil Zaufany.
- Przyjrzyj się kreatorowi CEIDG przy zakładaniu firmy.
- Skonsoliduj swoją wiedzę na temat podatków i przychodów – bez tego będzie Ci ciężej wypełnić wniosek.
Część 2. – Co to Profil Zaufany, o VATcie
Część 3. – CEIDG – krótka instrukcja obsługi
Część 4. – zmiany we wpisie CEIDG, dokumenty w jednoosobowej działalności gospodarczej, ważne daty i opłaty
Dodatek – koszty uzyskania przychodu – krótka instrukcja obsługi